Ukrajinští vojáci se na východě země občas nechovají dobře. A spousta Arabů souhlasí s Islámským státem, říká novinář, který zná obě bojiště

30.06.2015 15:26 | Zprávy

ROZHOVOR Ďábel, tak v těchto souvilostech nebudu mluvit o nikom. Takhle jasně dává najevo nesouhlas s novinářskými klišé bývalý reportér redakcí BBC a CNN a velký znalec Středního východu Tim Lister. Jako spoluautor knihy Agent Storm: Můj život v al-Káidě a CIA, kterou vydává v češtině nakladatelství Vyšehrad, se s ParlamentnímiListy.cz setkal v Praze a mluvil k věci.

Ukrajinští vojáci se na východě země občas nechovají dobře. A spousta Arabů souhlasí s Islámským státem, říká novinář, který zná obě bojiště
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Britský novinář a odborník na Blízký a Střední východ Tim Lister

Proč jste se stal novinářem na volné noze a přestal pracovat pro BBC a CNN?

Ano, jsem svobodný novinář. Pořád sice pracuji pro CNN, ale v terénu jako reportér na volné noze. Hodně píšu pro internetové zpravodajství CNN o Středním východě a terorismu, ale ne jako zaměstnanec. Nemohl bych napsat knihu, jako je tahle, a při tom pracovat na plný úvazek pro CNN. Ostatně píšu ještě jednu. Chtěl jsem do terénu a nebýt novinářem zavřeným jen v kanceláři. Byl jsem dlouho na Ukrajině, v Iráku, Tunisku, Izraeli, Francii, Německu. Prostě mám rád život reportéra, který je přímo v epicentru důležitých událostí. Mám to nejradši. Tato změna je pro mě novým nábojem do života, abych mohl znovu milovat novinařinu.

Když porovnáte konflikty na Ukrajině, kde Ruská federace obsadila Krym a vojensky prosazuje své zájmy na Donbase, a v Sýrii či Iráku, kde vyrostl Islámský stát, jsou si podle vás vůbec nějak podobné?

Jediná podobnost, co tam vidím, je, že státnosti obou území, na kterých se tyto konflikty odehrávají, jsou velmi slabé. Na Ukrajině je to zřejmé kvůli korupci, která tam byla a nesporně i je. Navíc rusky mluvící menšina na východě opravdu prostě nechce centrální vládu, a proto ten odpor. Také tam jde trochu o náboženský aspekt a historii. Hodně lidí, s nimiž jsem hovořil v Doněcku, a byl jsem tam loni pětkrát, chtělo jen žít své životy a vůbec se nestarali o to, jaká strana má zrovna navrch. Irák je totálně jiný. Na Středním východě je jasné, že je tam mnoho složitých zájmů. Něco chce Turecko, Sýrie, Irák, ale i Saúdská Arábie a tak dále. Jsou tam kmenové zájmy, které nedokážeme zcela pochopit. Každý chce něco. To je pro mě velmi zajímavé, ale velmi složité.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…