Upadající USA s námi prý mají velké plány. Ekonomka Švihlíková o Rusku a Číně, osudu dolaru a výbušné dohodě

26.05.2014 4:35 | Zprávy

ROZHOVOR Nastávající obchodně-investiční dohoda TTIP sjednávaná mezi USA a EU má za cíl oddělit Evropu od Ruska a prodloužit život Spojeným státům jako světovému hegemonovi, varuje v odpovědích pro ParlamentníListy.cz ekonomka Ilona Švihlíková.

Upadající USA s námi prý mají velké plány. Ekonomka Švihlíková o Rusku a Číně, osudu dolaru a výbušné dohodě
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ilona Švihlíková

Vladimir Putin  v rámci návštěvy Číny podepsal či zprostředkoval několik desítek obchodních kontraktů, mezi nimi významný plynový deal". Do jaké míry může nahradit případný výpadek prodeje plynu a ropy na Západ právě prodej Ćíně? A do jaké míry si vlastně my, Evropa, můžeme dovolit se na ruský plyn vykašlat"?

Rusko má dost velké rezervy na to, aby dokázalo obsluhovat jak Evropu, tak i Čínu. Kromě toho má Čína zajištěny již nyní dostatečně diverzifikované dodávky, včetně schopnosti přijímat zkapalněný zemní plyn. Přestože se o kontraktu hodně hovoří a má nepochybně svůj geopolitický význam vzhledem k časovému kontextu událostí, Čína není typ země, která se spoléhá jen na jednoho dodavatele.

Obchodní a energetické vazby mezi EU a Ruskem jsou výhodné pro obě strany. Ekonomiky Ruska a EU se vzájemně doplňují a jsou propojeny dobrou infrastrukturní sítí, která je navíc doplněná Nord Streamem a pravděpodobně i South Streamem. To jistě neznamená jednostrannou závislost (která není vhodná ani pro odběratele, ani pro dodavatele), ale je v zájmu obou stran mít urovnané a stabilizované vztahy.

Pokud se „někdo“ snaží tuto logickou vazbu narušit, měla by především EU být na pozoru a ne ještě hrát roli užitečného idiota.

Jedním z mnoha budoucích úkolů EU je pokusit se o nějakou bližší koordinaci energetických politik – např. zemní plyn nemusí hrát v energetickém mixu takovou roli, i když vzhledem k podpoře obnovitelných zdrojů energií, kde právě zemní plyn hraje podpůrnou roli, to není příliš pravděpodobné. Pak si EU musí říci, že pokud nechce odebírat zemní plyn z Ruské federace, odkud ho tedy odebírat bude (a také za jaké ceny). Hodně se hovoří o tom, že budeme dovážet břidličný plyn z USA. Je to pozoruhodná úvaha už jen v tom, že USA má zatím plyn jen pro vlastní spotřebu, a naprosto chybí infrastruktura pro zpracování plynu (tj. zkapalnění), včetně speciálních tankerů, a přijímacích terminálů v EU s dostatečnou kapacitou. Hovoříme o několika desítkách miliard dolarů investic jen k vybudování takovéto infrastruktury. Opravdu jsme si jistí, že se americký plyn vyplatí? A jsme si tak jistí, že vůbec v USA bude dost plynu na vývoz, když už dnes se o břidličném plynu hovoří jako o bublině?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nep

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…