Úpadek, rozklad a krádež, láteří Špidla. Mluví i o Klausovi a Zemanovi

11.03.2013 6:51 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý český premiér, někdejší eurokomisař a expředseda sociální demokracie Vladimír Špidla říká, že po příštích sněmovních volbách, pokud je vyhraje ČSSD, jak věří, bude muset nová vláda rychle obnovit funkčnost státu. A přiznává, že už před pár lety vyzýval senátory, aby podali ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause kvůli tomu, že odmítal podepsat Evropskou sociální chartu.

Úpadek, rozklad a krádež, láteří Špidla. Mluví i o Klausovi a Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

„Podle mého názoru zašel daleko,“ hodnotí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Vladimír Špidla dnes už bývalého prezidenta Václava Klause. A co říká na jeho nástupce Miloše Zemana? „Je to politická síla, kterou musíme vzít v úvahu a se kterou si budeme muset poradit.“

Souvisí podle vás současná rekordní nezaměstnanosti především s nepříznivým vývojem ekonomiky nebo k tomu přispěla i politika Nečasovy vlády?

Samozřejmě, že současná rekordní nezaměstnanost je jedním z důsledků špatné politiky vlády. Kdyby platila hypotéza obecné ekonomické situace, tak nezaměstnanost musí být ve všech zemích stejná. Ale máte třeba Španělsko, kde je padesát procent mladých bez práce, a na druhé straně Rakousko, které od roku 1970 nikdy nemělo vyšší míru nezaměstnanosti než pět procent. Takže je zřejmé, že vysoká nezaměstnanost u nás je důsledkem chybné hospodářské politiky vlády a chybné politiky služeb zaměstnanosti. Samozřejmě že nezaměstnanost nelze zcela vyřešit, ani v Rakousku nemají nulovou nezaměstnanost, ale je rozdíl, když my máme míru nezaměstnanosti mládeže třiadvacet procent a Rakušani osm. To je rozdíl.

Jaký krok z vládních opatření v poslední době přispěl podle vašeho názoru nejvíc k růstu nezaměstnanosti?

V podstatě všechno. Za prvé současní vládní představitelé totálně rozvrátili služby zaměstnanosti, to se nedá jinak nazvat. Další velký průšvih je, že se prakticky se úplně sesypala aktivní politika nezaměstnanosti. Další problém nastal, když vláda snížila kupní sílu obyvatelstva nižšími valorizacemi důchodů, tím se snížila celková disponibilní poptávka. Nyní se mluví o tom, že padne 27 miliard korun z evropských fondů jen z oblasti životního prostředí, to je nějakých sto tisíc pracovních míst. A to je šílené. Vláda není naprosto schopna koordinovat politiku.

Pokud bude po příštích sněmovních volbách u moci sociální demokracie, co uděláte nejdřív, aby nastal obrat k lepšímu?

Bude v prvé řadě třeba obnovit fungování státu. Pojem dekadence je sice literární pojem, ale my jsme nyní svědky dekadence. Je to vidět například na systému vyplácení sociálních dávek, stát dnes není schopen vyplatit dávky lidem, kteří je potřebují. Kvůli neschopnosti systému jsou lidé třeba jeden týden bez jídla. Je tohle možné? Na těchto věcech vidíte, že systém totálně upadá. Proto naší první úlohou po volbách bude co nejrychleji obnovit funkčnost veřejné služby, veřejných systémů, prostě obnovit funkčnost státu.

Jak hodnotíte v této souvislosti situaci na ministerstvu práce a sociálních věcí, které je rozvráceno po dvouletém působení ministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Šišky?

To je bohužel tak. V tom spočívá ta dekadence, ten úpadek. Spočívá v tom, že ministerstvo práce a sociálních věcí vůbec nepřemýšlelo o tom, co jeho různé reformy, změny a reorganizace udělají s lidmi. To je nezajímalo, jestli je něco zajímalo, pak možná jestli na tom něco nevydělají, nebo je možná zajímala abstrakce toho systému, ale vůbec je nezajímaly důsledky. To je příznak úpadku, když nemyslíte na svou základní povinnost a nemyslíte na lidi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …