Současná energetická krize dělá vrásky lidem v domácnostech, živnostníkům a snad ty největší problémy nyní zažívají majitelé některých velkých firem, u kterých vláda ještě nerozhodla o zastropování cen plynu a elektrické energie. Zvláště v oblasti služeb se bude za této krizové situace hůře přežívat lidem v pohraničí a i v jiných odlehlejších regionech, kde bývá menší hustota obyvatel. Redaktoři ParlamentníchListů.cz se proto rozhodli zjistit situaci u některých živnostníků a podnikatelů na ekonomicky slabším Osoblažsku na Bruntálsku, kde se jako jednomu z nemnoha regionů v ČR snížila životní úroveň po sametové revoluci. I když dnes je tam situace už také příznivější, patří stále tento region mezi ty s největší nezaměstnaností v republice.
Nejdříve jsme oslovili podnikatele v pohostinství přímo v centru této oblasti, tedy v Osoblaze.
„Už v minulém měsíci jsem dostala fakturu za elektřinu, a ta je o 10 tisíc korun vyšší než vloni. Tento výdaj i zdražení prakticky všech potravin jsme museli promítnout do našich cen. Proto jsme už zdražili jak jídlo, které u nás připravujeme, tak i pivo. Nejedná se ale o žádné horentní skoky směrem nahoru, protože žijeme tady na okraji republiky a nemůžeme si dovolit odradit zákazníky. To vládou proklamované zastropování cen nám zřejmě až tak moc nepomůže, jelikož jsem si spočítala, že i po něm budeme platit za elektřinu ještě více než za loňský a část letošního roku,“ konstatovala majitelka restaurace Nostalgie v centru Osoblahy Monika Bernaťáková.
A pak ještě dodala: „Chci provoz určitě zachovat. Přes léto nemám obavy, protože k nám jezdí úzkokolejka, která přitáhne více návštěvníků, a celkem k nám i tak jezdí v tom období dost dalších turistů. Horší to bude ale v zimě. Uvidíme, jestli ji letos nějak slušně přečkáme.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán