Úřadující šéfka Strany zelených: Evropa se nesmí nechat vydírat diktátory

04.06.2014 16:45 | Zprávy

ROZHOVOR Jana Drápalová jako 1. místopředsedkyně Strany zelených přebere na republikové radě k 8. červnu vedení této strany po Ondřeji Liškovi. Ten na svoji funkci předsedy rezignoval krátce po volbách do Evropského parlamentu. Stranu povede do řádného sjezdu, který je naplánován na podzim, po komunálních volbách.

Úřadující šéfka Strany zelených: Evropa se nesmí nechat vydírat diktátory
Foto: Archiv JD
Popisek: Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených

Paní Drápalová - bylo pro Vás překvapení, jak dopadla Strana zelených ve volbách do EP? A stejně tak, překvapila vás rezignace Ondřeje Lišky? Máte pocit, že skutečně něco udělal špatně?

Protože si myslím, že Ondřej Liška žádnou chybu neudělal a vedl Stranu zelených i kampaň do EP s maximálním nasazením, byl pro mne výsledek voleb určitým zklamáním. Následně mne překvapila reakce některých našich voličů na Facebooku, kteří údajně nešli k volbám, protože raději vidí Lišku jako předsedu strany a nechtěli, aby odešel do Bruselu. Teď jsou zklamaní, že z výsledku voleb vyvodil osobní odpovědnost a rezignoval na svou funkci předsedy. Mně se to také několikrát stalo, že mi lidé říkali, že mne v parlamentních volbách nepodpoří, protože si přejí, abych zůstala starostkou. Zatímco v mém případě to má reálný základ, protože souběh uvolněných veřejných funkcí neuznávám a rozhodně bych si je obě neponechala, jako někteří čeští politici, u Ondřeje Lišky by o spojení dvou volených funkcí nešlo a dovedu si úplně klidně představit, že by řídil stranu a zároveň byl europoslancem. Předsedové politických stran jsou přece v Poslanecké sněmovně všichni a v dnešní době elektronické komunikace se dá jednání stranických orgánů řešit klidně i po Skype.

Vy jste prohlásila, že uděláte maximum, aby pod vaším vedením strana dosáhla úspěchu v komunálních a senátních volbách - můžete prozradit ale něco z toho, co pro to plánujete udělat?

Už nyní máme řadu úspěšných komunálních politiků, starostů a jejich zkušenosti a příklady dobré praxe nabízíme již nyní našim členům a příznivcům v cyklu vzdělávacích a motivačních seminářů Zelená akademie a Zelený akumulátor. Tyto zkušenosti budou moci využít v komunálních volbách i po nich jako zastupitelé ve prospěch lidí ve svých obcích. Máme také zkušenost s vedením nízkonákladových kampaní, takže našim lidem nebo i nám blízkým místním iniciativám nabízíme pomoc s tím, jak uspět v obecních volbách i bez masivní finanční podpory, kterou strana svým základním organizacím zajistit nemůže. V senátních volbách spolupracujeme se známými nezávislými osobnostmi, za kterými je silný příběh jejich vlastní občanské statečnosti a angažovanosti spojený s tématem boje proti korupci, za spravedlivější občanskou společnost a důstojné podmínky pro život. Proto věřím, že voliče přesvědčíme.

V době, kdy na východ od naší země na Ukrajině panují velmi napjaté vztahy a místy se hovoří dokonce o občanské válce, je jistě na místě hovořit o tom, že si Evropa nesmí nechat poroučet diktátory... Ovšem řada politologů upozorňuje na to, že krize a současný vývoj může směřovat k tomu, že lidé začnou inklinovat k radikálním řešením a tudíž třeba i k těm diktátorům. Jak se domníváte, že by se měli státníci k takovémuto vývoji postavit?

Ukrajinská krize je velmi komplikovaná a jen těžko přehledná. Takové svědectví přinesl i Ondřej Liška, který na Ukrajině před několika týdny byl. A máte pravdu, že lidé často inklinují k radikálním řešením - podívejme se třeba na výsledky eurovoleb v Británii, kde radikálové volby vyhráli anebo Marine Le Pen ve Francii, která markantně posílila. Právě v takové době má obrovský smysl projekt, kterým Evropská unie je. Za zásadní tedy považuji v první řadě proevropské směřování Česka, zdokonalování fungování Evropy jako celku i jako instituce. Málokdo si uvědomuje, že hranice Ukrajiny je jen kousek na východ od hranic Česka. Přitom se z Česka i některých jiných evropských zemí do Ruska například vyvážejí zbraně, kterými se pak může bojovat i na Ukrajině. Už dávno jsme volali po tom, aby naše vláda uvalila embargo na export zbraní do Ruska. Na místě jsou pochopitelně i sankce, podpora vytvoření rozsáhlých pozorovatelských misí OBSE a obecně velice opatrné střízlivé jednání s proruskými partnery, kteří se u nás ve skutečnosti skrývají za různé vlivné osobnosti nebo politiky. Za všechny si stačí vzpomenout na Miloše Zemana a jeho spojení s Lukoilem. To jsou spojenectví, kterým bychom měli říci jasné ne, stejně jako energetické závislosti na Rusku, na ruském plynu. I v krizové situaci bychom tak jasně měli trvat na svém a nenechat se odradit. Je třeba vést demokratickou diskuzi a situaci lidem trpělivě vysvětlovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…