Paní Drápalová - bylo pro Vás překvapení, jak dopadla Strana zelených ve volbách do EP? A stejně tak, překvapila vás rezignace Ondřeje Lišky? Máte pocit, že skutečně něco udělal špatně?
Protože si myslím, že Ondřej Liška žádnou chybu neudělal a vedl Stranu zelených i kampaň do EP s maximálním nasazením, byl pro mne výsledek voleb určitým zklamáním. Následně mne překvapila reakce některých našich voličů na Facebooku, kteří údajně nešli k volbám, protože raději vidí Lišku jako předsedu strany a nechtěli, aby odešel do Bruselu. Teď jsou zklamaní, že z výsledku voleb vyvodil osobní odpovědnost a rezignoval na svou funkci předsedy. Mně se to také několikrát stalo, že mi lidé říkali, že mne v parlamentních volbách nepodpoří, protože si přejí, abych zůstala starostkou. Zatímco v mém případě to má reálný základ, protože souběh uvolněných veřejných funkcí neuznávám a rozhodně bych si je obě neponechala, jako někteří čeští politici, u Ondřeje Lišky by o spojení dvou volených funkcí nešlo a dovedu si úplně klidně představit, že by řídil stranu a zároveň byl europoslancem. Předsedové politických stran jsou přece v Poslanecké sněmovně všichni a v dnešní době elektronické komunikace se dá jednání stranických orgánů řešit klidně i po Skype.
Vy jste prohlásila, že uděláte maximum, aby pod vaším vedením strana dosáhla úspěchu v komunálních a senátních volbách - můžete prozradit ale něco z toho, co pro to plánujete udělat?
Už nyní máme řadu úspěšných komunálních politiků, starostů a jejich zkušenosti a příklady dobré praxe nabízíme již nyní našim členům a příznivcům v cyklu vzdělávacích a motivačních seminářů Zelená akademie a Zelený akumulátor. Tyto zkušenosti budou moci využít v komunálních volbách i po nich jako zastupitelé ve prospěch lidí ve svých obcích. Máme také zkušenost s vedením nízkonákladových kampaní, takže našim lidem nebo i nám blízkým místním iniciativám nabízíme pomoc s tím, jak uspět v obecních volbách i bez masivní finanční podpory, kterou strana svým základním organizacím zajistit nemůže. V senátních volbách spolupracujeme se známými nezávislými osobnostmi, za kterými je silný příběh jejich vlastní občanské statečnosti a angažovanosti spojený s tématem boje proti korupci, za spravedlivější občanskou společnost a důstojné podmínky pro život. Proto věřím, že voliče přesvědčíme.
V době, kdy na východ od naší země na Ukrajině panují velmi napjaté vztahy a místy se hovoří dokonce o občanské válce, je jistě na místě hovořit o tom, že si Evropa nesmí nechat poroučet diktátory... Ovšem řada politologů upozorňuje na to, že krize a současný vývoj může směřovat k tomu, že lidé začnou inklinovat k radikálním řešením a tudíž třeba i k těm diktátorům. Jak se domníváte, že by se měli státníci k takovémuto vývoji postavit?
Ukrajinská krize je velmi komplikovaná a jen těžko přehledná. Takové svědectví přinesl i Ondřej Liška, který na Ukrajině před několika týdny byl. A máte pravdu, že lidé často inklinují k radikálním řešením - podívejme se třeba na výsledky eurovoleb v Británii, kde radikálové volby vyhráli anebo Marine Le Pen ve Francii, která markantně posílila. Právě v takové době má obrovský smysl projekt, kterým Evropská unie je. Za zásadní tedy považuji v první řadě proevropské směřování Česka, zdokonalování fungování Evropy jako celku i jako instituce. Málokdo si uvědomuje, že hranice Ukrajiny je jen kousek na východ od hranic Česka. Přitom se z Česka i některých jiných evropských zemí do Ruska například vyvážejí zbraně, kterými se pak může bojovat i na Ukrajině. Už dávno jsme volali po tom, aby naše vláda uvalila embargo na export zbraní do Ruska. Na místě jsou pochopitelně i sankce, podpora vytvoření rozsáhlých pozorovatelských misí OBSE a obecně velice opatrné střízlivé jednání s proruskými partnery, kteří se u nás ve skutečnosti skrývají za různé vlivné osobnosti nebo politiky. Za všechny si stačí vzpomenout na Miloše Zemana a jeho spojení s Lukoilem. To jsou spojenectví, kterým bychom měli říci jasné ne, stejně jako energetické závislosti na Rusku, na ruském plynu. I v krizové situaci bychom tak jasně měli trvat na svém a nenechat se odradit. Je třeba vést demokratickou diskuzi a situaci lidem trpělivě vysvětlovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová