Útoky, cílené. Migranti z Běloruska: Generál vidí vývoj, který nechcete

15.11.2021 11:44 | Rozhovor

Přes Bělorusko se do EU dobývají migranti z Blízkého východu. „Skutečně se může stát, že si někdo z nich vytvoří velmi radikální skupinku lidí, která použije násilí i s tím, že nepřežijí. Pak může dojít na používání zbraní, případně k sebevražedným útokům, a to by bylo velmi nebezpečné,“ sdělil ParlamentnímListům.cz někdejší náčelník generálního štábu a nynější pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Jiří Šedivý. Poukazuje na vyhrocenost vztahů s východními sousedy a věnuje se i evropskému Green Dealu.

Útoky, cílené. Migranti z Běloruska: Generál vidí vývoj, který nechcete
Foto: Repro Twitter
Popisek: Migranti na hranicích Polska a Běloruska

K desítkám migrantů uvízlých mezi Polskem a Běloruskem, které země nechtějí pustit na svá území, uvedl, že se předně jedná o odpovědnost Běloruska, protože migranti překročili běloruské území. „Pokud Bělorusové cítí nějaký problém s migrací, který přicházel na jejich území, měli to řešit již při příchodu a ne na přechodu do Polska. Dále je zcela zřejmé a myslím, že je bez diskuse, že Bělorusko této situace zneužívá a je potřeba, aby se tím zabývala nejen omezená část bezpečnostních expertů, ale i státy, kterých se to týká a také celá Evropská unie,“ uvedl Šedivý s tím, že problém může přerůst v poměrně velký konflikt, protože má v sobě velký negativní potenciál: „A pokud se ta situace nezvládne, ať už úmyslně, anebo neúmyslně, kdy se jedna strana dopustí chyby nebo kroku, který může vyústit v konflikt, pak by se mohly vytvořit skutečně poměrně hodně složité situace na našem východním křídle.“

Generál zároveň připomněl, že severní migrační cesta není ničím novým, protože přes Rusko a na sever do Norska putovaly poměrně malé skupinky migrantů v minulosti také. Podle něj však byly více kontrolované a nejednalo se o tak velké množství osob. Jiří Šedivý se rovněž obává, že by se konflikt mezi státy mohl vyostřit až na použití zbraní. „Na jedné straně máte proti sobě polské pohraničníky a vojáky a na druhé straně jsou vyzbrojení Bělorusové. A pak je tam problém samotných migrantů, protože velká část z nich pochází – podle prozatímních informací – například z Afghánistánu, Sýrie, celkově z Blízkého východu a tito lidé nemají daleko k sebeobětování a k řešením krajními prostředky. Je pravda, že tam jsou tisícové skupiny migrantů, a bylo vidět například i v televizi, že se začínají chovat čím dál tím agresivněji. Skutečně se může stát, že si někdo z nich vytvoří velmi radikální skupinku lidí, která použije násilí i s tím, že nepřežijí. Pak může dojít na používání zbraní, případně k sebevražedným útokům, a to by bylo velmi nebezpečné,“ řekl.

Kdo je mezi migranty?

Kvůli konfliktu na polsko-běloruské hranici vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zasáhl a situaci řešil. Na otázku, zda výzva padne na úrodnou půdu, Šedivý odvětil, že Putin bude sice formálně souhlasit s nutností řešení, ale ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov již v podstatě obvinil Polsko a Evropskou unii, že za tím problémem stojí evropská strana, protože se polští celníci a pohraničníci chovají nelidsky a nehumánně. A ve skutečnosti budou dále podporovat Lukašenkovu pomstu za sankce, které byly vůči Bělorusku uvaleny právě Evropskou unií v době protestů po prezidentských volbách. Jiří šedivý upozornil také na další potenciál celého konfliktu, který je nutné vidět. „Nevíme, kdo je mezi těmito migranty podobně jako v letech 2015 a 2016, kdy Evropská unie netušila, kdo byl mezi tehdejšími migranty. Kdo může být tím teroristou? Kdo může být tím potenciálním nebezpečím, pokud by se nějaké větší skupiny dostaly na území Polska a dále do Německa? Problém obsahuje celé spektrum hrozeb, které jsou spojeny s migrací,“ uvedl.

Jiří Šedivý

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…