V Bruselu se chystá přerozdělování migrantů bez jakéhokoliv stropu. A pozor, elity věří, že si lidi koupí za dotace a dávky, varuje europoslanec Zahradil

25.11.2017 18:26 | Zprávy

ROZHOVOR „Dosavadní systém příjímání migrantů podle tzv. kvót by měl být podle současných představ europarlamentu nahrazen trvalým a povinným přerozdělováním, bez jakékoliv horní hranice. Něco takového je samozřejmě naprosto nepřípustné a v žádném případě to nepodpoříme,“ vyvětluje nejnovější záměry vedení EU jeden ze služebně nejstarších europoslanců Jan Zahradil (ODS). Ke snaze Bruselu vytvořit i nová, stejná pravidla pro stanovení sociální dávek ve všech členských zemích Unie pak ještě dodává: „Vidíme tu přesvědčení některých evropských elit, že přízeň občanů pro stále těsnější integraci je možné si koupit dotacemi nebo třeba nabídkou vyšších dávek, které zajistí ‚Evropa‘. Je to ale také snaha vypořádat se s ‚nevítanou‘ konkurencí pracovních sil z nových členských států EU.“

V Bruselu se chystá přerozdělování migrantů bez jakéhokoliv stropu. A pozor, elity věří, že si lidi koupí za dotace a dávky, varuje europoslanec Zahradil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Podle vyjádření některých českých europoslanců by se mělo kolem Vánoc jednat ohledně nové bruselské legislativy, ve které se údajně mají schválit opatření k tomu, aby všechny členské státy EU musely už povinně každým rokem přijímat určitý počet migrantů. To znamená, že by se tzv. uprchlické kvóty zrušily, nicméně přijímat běžence by se stalo zákonnou povinností každé členské země. Máte k tomuto návrhu více informací a co si o tom myslíte? 

Jde o zásadní revizi dosavadních, tzv. dublinských pravidel, podle kterých musí příchozí požádat o ochranu v první členské zemi EU, do které vstoupil. Tento systém by měl být podle představ europarlamentu nahrazen trvalým a povinným přerozdělováním migrantů, bez jakékoli horní hranice. Něco takového je samozřejmě naprosto nepřípustné. V otázce komu, za jakých podmínek a na jak dlouho bude někomu uděleno – zdůrazňuji – privilegium  pobytu, musejí mít konečné slovo státy, a nikoli nějaký sbor úředníků v Bruselu. V žádném případě nic takového nepodpoříme.

V Bruselu je také „žhavým tématem“ harmonizace sociálních dávek v členských zemích EU. Řada českých politiků si takový systém nedokáže vůbec představit, když už i dnes je terčem silné kritiky dosavadní výše podpor, které berou někteří nepřizpůsobiví občané v ČR. Podle některých politologů to má být také jedním z důvodů toho, proč levice prohrála parlamentní volby v Česku tak fatálním způsobem. Jaký účel zmíněná harmonizace vůbec má? A souvisí nějak s migrační krizí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…