Než prezident odjel na dovolenou, poskytl několik rozhovorů (i ParlamentnímListům.cz) a někteří to hned považují za začátek kampaně pro příští prezidentskou volbu. Byť je dost času, myslíte, že bude opět kandidovat? A co byste mu doporučil?
Stanovisko pana prezidenta je setrvalé – všichni víme, že říkal, že se rozhodne rok před ukončením svého volebního mandátu. Já sám nevím, zda má záměr kandidovat nebo ne a myslím, že je zbytečné z něj v tomto směru tahat nějaké informace. Pokud se týče mého stanoviska, jak to vidím nebo co bych mu doporučil: V případě, že mu to zdravotní stav dovolí – je vidět, že problémy s dolními končetinami mu nijak nevadí a i lidé si na to zvykli -, pak moje osobní doporučení by bylo, aby kandidoval. Mám k tomu několik důvodů.
Jaké to jsou?
První důvod je ten, že pokud jsem například měl možnost ho dva dny doprovázet po jeho cestě v Pardubickém kraji, kde mám senátní obvod Chrudim, tak jsem tam in natura viděl, že opravdu významné množství lidí ve venkovském prostoru – venkov nejsou jen malé dědiny, to jsou podle mého názoru i menší města – mu fandí a podporuje ho. Pouze tato většina není tolik slyšet, není tak hlasitá, neprosazuje se mediálně. Ale udělal jsem si závěr, že to tak je – splnil by očekávání větší části voličů.
Zcela opačný pohled na prezidenta: Aktivista, který si přeje jeho svržení, říká, že Zeman je hrobník úplně všeho. Pořád lže. Táhne nás k Rusku. Bývalí komunisté už připravují nástupce
Nemáte ale třeba pocit, že se od doby před první kandidaturou v české společnosti rozprostřela o dost kontroverznější nálada, která se projevuje i ve vztahu k němu? Například během jeho mandátu vznikly protizemanovské platformy, demonstrovalo se, on sám dává svým odpůrcům, řadu podnětů skrze své výroky…. O to vše může být jeho pozice nyní horší, společenská atmosféra je horší…
Ano, společenská atmosféra je rozhodně horší. Pro mainstreamová média, byť je to smutné, je prezident prostě terč, do kterého se trefují. Já bych třeba některé výroky volil diplomatičtější, ale takový on byl i před volbami, i jako předseda vlády i předseda parlamentu. Nechci být laciný, ale on může říci a udělat cokoliv, postě se do něj permanentně trefují. Ta atmosféra se vytvořila taková, jaká je. Když byl státní svátek 28. října, tak někdo na něj házel vajíčka – nikdo nehnul ani prstem! Ani žádný politik se proti tomu neohradil. A přirovnejme to: Já sice naprosto nesouhlasím s tím, aby někdo při demonstracích používal makety šibenic, ale – takový incident se vyšetřuje, ale fyzický útok na hlavu státu se přešel? Ano, atmosféra je rozhodně horší. Samozřejmě bude také záležet, jaká osobnost se ve volbě proti němu vynoří. Je ještě hodně času. Těžko spekulovat. Já sám si myslím, že určité – neřekl bych tvrdé – voličské jádro má dnes pevné. To jsou ti lidé ve venkovském prostoru, na tom se nic nezměnilo. Za určitých okolností by tu šanci měl znovu.
Zmiňoval jste více důvodů, jaký je ten druhý?
Doba, která přišla – Ukrajina, Rusko, Islámský stát, expanze uprchlíků a já nevím, co ještě přijde – je tak složitá, že nikdo, ani žádný analytik neodhadl tu obrovskou dynamiku těchto změn, změn k horšímu. Nikdo není nijak optimisticky naladěn, jak se bude mezinárodní situace vyvíjet. Spíše pesimisticky. A pro mě osobně je cenné to, že Miloš Zeman – a to ho nechci nijak glorifikovat, dělat z něj svatého nebo ikonu – je zkrátka jeden z absolutně minima politiků v rámci Evropské unie, který dovede říci svůj úsudek a svůj názor, byť je odlišný od ostatních, tak jako v dřívější RVHP… Já jsem došel k tomu, že současné politické řízení a rozhodování špiček v EU má mnoho společného s mechanismy řízení Východního bloku, dřívějšího RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci). Vláda České republiky nemá žádnou svou politickou identitu, zahraniční politika – nic mimo hlavní proud, ani náznaku tam není. Předseda vlády jenom opakuje oficiální stanoviska Bruselu, ale prezident, ten říká často něco, co je trošku odlišné a stojí si za tím. A dost často mu vývoj dává za pravdu.
Chcete asi říci, že Miloš Zeman je tedy skutečně dobrým prognostikem, v politice? Dal byste příklad?
Před rokem a něco, když vyvrcholily zlé události na Ukrajině, které skončily občanskou válkou, prezident tehdy řekl, že „události na Ukrajině jsou jenom chřipkou oproti Islámskému státu“. Tehdy se kdekdo proti tomu obracel, ale najednou – najednou je to realita. Nevnucuji své názory, ale pro mě je dobrý prognostik, v politice rozhodně. A dovede to vyslovit.
Také mě zaujal váš současný, řekněme aktualizovaný postoj k Evropské Unii.
Já jsem jako zemědělec vstup do Evropské unie podporoval, cítili jsme větší dotace, ale v současné době, když jsem v politice a v zemědělství již nepůsobím, tak se to začíná zajídat. Pokud bych to měl vyjádřit metaforou, tak já bych tu Evropskou unii snad přejmenoval – možná by se to mělo jmenovat Německá unie nebo Merkelové unie. Není událost, aby prvně nezaznělo stanovisko Merkelové a všichni to po ní poslušně neopakovali. Myslím, že Unie někam „uhnula“ a zkrátka Zeman je svůj a dovede věci pojmenovat pravým jménem. Ještě třetí důvod, na který jsem si nyní vzpomněl směrem k Miloši Zemanovi a jeho kandidatuře – je to prezidentem, který zcela jasně, pregnantě hájí české zájmy. Aspoň podnikatelské určitě. To prostě dělá. Například bude se otevírat linka Praha – Peking, a to je jeden z výsledků jeho návštěvy v Pekingu, která byla dehonestovaná. A nesmím zapomenout - Majetek mu nic neříká. Nedělá politiku, na rozdíl od drtivé většiny ostatních, aby mu to přineslo majetkové zvýhodnění. Takový je, to je nezpochybnitelné. Proto t k němu i prostí lidé mají dobrý vztah. Cítí, jako by byl jeden z nich.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš