Jak hodnotíte 17. listopad s odstupem 25 let?
Nejlépe to vyjádří přístup většiny občanů k současné situaci. Je takový mix deziluze a zklamaných nadějí, protože místo toho, aby československá a později česká společnost vykročila k vyššímu ekonomickému výkonu a prosperitě a k lepšímu společnému postupu, tak je více dezintegrovaná, má velkou míru nezaměstnanosti, obrovské zadlužení a velká část občanů je dokonce v ekonomické nesvobodě.
Vidíte i nějaká pozitiva?
To v každém případě. Vývoj není nikdy černobílý. To pozitivní je dáno tím, jaké jsou možnosti pro občany České republiky. Ty vyplývají z objektivního procesu integrace a tím nemyslím jenom zapojení do EU. Lidé mají širší možnosti. Musí k tomu být vytvářeny širší předpoklady: jazykové či finanční. Když byly ty politické bariéry odstraněny, tak snad dnes nebudou nahrazeny bariérami novými, které se někteří snaží stavět. Pro maximální využití tohoto potenciálu je třeba zlepšit vzdělávání.
- Petr Pithart, Milan Uhde, Jan Urban, Martin Bursík, Miroslava Němcová, Roman Joch, Pavel Žáček, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík