Stále se nedaří dovolit členy do Rady České televize, která má dohlížet na fungování veřejnoprávního média. Trvá to už od loňského léta a Rada není usnášeníschopná. O čem to podle vás vypovídá?
Nová vládní většina nemá zájem, aby existoval občanský dohled nad řízením České televize. Možná se pětikoalice bojí Petra Dvořáka (ředitel ČT, pozn. red.), možná jen mnoha aktérům nefunkční Rada, a tím pádem klid na práci, vyhovuje. Česká televize je proto den za dnem o něco méně veřejnoprávní. Zejména pak v oblasti informování veřejnosti. Podle zákona má poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a také přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky. A to se děje stále méně. Ve skutečnosti je zprivatizována skupinkou vlastníků mezi zaměstnanci na straně jedné, částí politiků na straně druhé a některými podnikatelskými skupinami na straně třetí.
Otázka je, nakolik ještě lidé ve veřejnoprávnost České televize, kterou si musí ze zákona platit, věří. Michael Adamec, zástupce Nadace Open Society George Sorose, v novém rozhovoru zmínil jejich průzkum, ve kterém se ukázalo, že 45 procent respondentů věří veřejnoprávním médiím. Jinými slovy, více než polovina lidí České televizi a Českému rozhlasu podle tohoto průzkumu nevěří. To je samozřejmě zcela alarmující číslo. Veřejnoprávní službu proto dnes divák, čtenář a posluchač nehledá na Kavčích horách, ale roztroušenou v soukromých projektech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová