Stále se nedaří dovolit členy do Rady České televize, která má dohlížet na fungování veřejnoprávního média. Trvá to už od loňského léta a Rada není usnášeníschopná. O čem to podle vás vypovídá?
Nová vládní většina nemá zájem, aby existoval občanský dohled nad řízením České televize. Možná se pětikoalice bojí Petra Dvořáka (ředitel ČT, pozn. red.), možná jen mnoha aktérům nefunkční Rada, a tím pádem klid na práci, vyhovuje. Česká televize je proto den za dnem o něco méně veřejnoprávní. Zejména pak v oblasti informování veřejnosti. Podle zákona má poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a také přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky. A to se děje stále méně. Ve skutečnosti je zprivatizována skupinkou vlastníků mezi zaměstnanci na straně jedné, částí politiků na straně druhé a některými podnikatelskými skupinami na straně třetí.
Otázka je, nakolik ještě lidé ve veřejnoprávnost České televize, kterou si musí ze zákona platit, věří. Michael Adamec, zástupce Nadace Open Society George Sorose, v novém rozhovoru zmínil jejich průzkum, ve kterém se ukázalo, že 45 procent respondentů věří veřejnoprávním médiím. Jinými slovy, více než polovina lidí České televizi a Českému rozhlasu podle tohoto průzkumu nevěří. To je samozřejmě zcela alarmující číslo. Veřejnoprávní službu proto dnes divák, čtenář a posluchač nehledá na Kavčích horách, ale roztroušenou v soukromých projektech.
Před volbami bývalá opozice – současná vláda – dovolení členů blokovala. Někteří se vyjadřovali ve smyslu, že nedovolí jít do Rady nikomu, kdo nemá vhodné názory na fungování České televize. Ale ani nyní, kdy jsou strany ve vládě a mají ve Sněmovně pohodlnou většinu, se dovolení radních nedaří. Z původně navrhovaných kandidátů prošel jen jediný – Ilja Racek. Jak to? Kde vidíte jádro pudla?
Na rozdíl od bývalého člena Rady Zdeňka Šarapatky, který nyní opět kandiduje, bych nepřičítala vinu ideologickému pochybení dnešní pětikoalice, ale spíše tomu, že na jedno jediné místo vyslali hned své dva lidi. Opoziční poslanci sice možná jednotně hlasovali pro bývalého místopředsedu Rady České televize Daniela Váňu, hlasy koalice se však pravděpodobně rozštěpily mezi Zdeňka Šarapatku, někdejšího sociálního demokrata, který opět kandiduje s podporou TOP 09, a asistentku poslankyně STAN, která bude mít patrně podporu koalice PirSTAN. Poté, co tato kandidátka vypadla, bude podle mě Zdeněk Šarapatka bez problému znovu zvolen. Ledaže by se sám stal - navzdory věrným službám - předmětem zákulisního handlu. Pětikoalice má ovšem dost hlasů na to, než aby musela nechávat, byť jen jediné místo, při dovolbě kandidátovi, na kterém by mělo zájem hnutí ANO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová