Vybouchne to mnohem dřív. Babiš bude navíc překážkou pro čerpání evropských dotací. Bývalý ministr rozcupoval návrh státního rozpočtu

02.06.2021 9:11 | Rozhovor

Bývalý ministr financí a ekonomický expert hnutí Trikolóra Vlastimil Tlustý si posvítil na návrh státního rozpočtu na příští rok, který předložila dnešní ministryně Alena Schillerová za hnutí ANO. A nenechal na něm nit suchou. Růst daňových příjmů je podle něj vycucaný z prstu, slibované dotace z EU překazí střet zájmů premiéra Andreje Babiše a navyšování důchodů stejně jako vyždímané rezervy zdravotních pojišťoven způsobí kolaps, který odskáčou především naše děti.

Vybouchne to mnohem dřív. Babiš bude navíc překážkou pro čerpání evropských dotací. Bývalý ministr rozcupoval návrh státního rozpočtu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý poslanec a ministr ODS Vlastimil Tlustý

Ministryně financí Alena Schillerová představila první návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem ve výši 390 miliard korun. Je podle vás takový schodek rozpočtu s ohledem na dopady související s pandemií covid-19 adekvátní? 
 
V nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu je konstatováno, že téměř polovina mimořádných výdajů vlády pořizovaných na dluh nesouvisí s pandemií covidu. Vláda se navíc vůbec nesnaží řešit vzniklou finanční situaci úsporami ve výdajích. Z těchto faktů vyplývá, že ministryní financí navrhovaný dluh ve výši 390 miliard je několikanásobně vyšší, než by bylo přiměřené.
 
 
Pokud bychom jen laickým způsobem sečetli všechny „covidové schodky“ státního rozpočtu, tak se blížíme částce 1,5 bilionu korun. Jak moc velký problém toto zadlužení představuje pro budoucnost České republiky? 
 
Je to rozvrat hospodářství státu, který povede během příštích let k násobnému zvýšení plateb úroků ze státních dluhů. Vláda přitom mlčí o tom, komu se tyto desítky miliard každý další rok vezmou.
 
Dá se říct, že na dluhy vytvářené státním rozpočtem jsme si v České republice za posledních třicet let nějak zvykli. Lidé mají často představu, že k jejich reálnému splácení vlastně nebude muset nikdy dojít a jen se budou stále přesouvat do budoucna. Je to skutečně tak? Nebo přijde chvíle, kdy budou muset příští generace tyto dluhy zaplatit? 
 
Dluhy státu se dosud hradily z nových dluhů. Toto zdánlivé dluhové perpetuum mobile narazí právě na růst úroků z nových dluhů. S růstem výše dluhu a zejména s růstem rychlosti zadlužování totiž zákonitě dochází ke zvyšování úroků z těchto dluhů.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…