Výbuch v Bejrútu: Generál Šándor varuje před událostmi, které asi začnou. Pozor, Evropo!

06.08.2020 17:40 | Zprávy

ROZHOVOR Velká ekonomická krize, dlouhodobá politická nestabilita nejen jako důsledek občanské války v letech 1975 až 1990, ale také zahraničněpolitické aktivity sousedních regionálních mocností. To byly vážné potíže Libanonu ještě před ohromným výbuchem v bejrútském přístavu. I proto bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor varuje: „Ekonomická situace bude ještě složitější, než byla předtím. Libanonský stát je před kolapsem. Není schopen řešit řadu těchto krizových situací. Nedá se vyloučit, že může tato země znova sklouznout k občanské válce. Rozpad Libanonu by měl velmi vážné dopady i na Evropu. Musíme vzít v potaz, že v Libanonu je minimálně milion uprchlíků ze Sýrie.“

Výbuch v Bejrútu: Generál Šándor varuje před událostmi, které asi začnou. Pozor, Evropo!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Výbuch uskladněného ledku o hmotnosti 2750 tun v přístavu v Bejrútu nemohl pro Libanon přijít v horší dobu, komentujete tento jeden z největších nejaderných výbuchů vůbec. Jaká doba tedy panovala v Libanonu před tímto neštěstím?

Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené. Pak je tu stálý problém politické nestability, který po patnáctileté občanské válce mezi křesťany a muslimy se stále odráží ve vnitropolitické situaci. Máme tu zahraničněpolitické aktivity Íránu, který se přes Hizballáh snaží destabilizovat Izrael, v zásadě buduje Írán šíitskou dominantní linku na ose Teherán - Bagdád - Damašek - Bejrút.

V údolí Bikaá je tu otázka sporů s Izraelem. Ten dlouhodobě nemá ideální vztahy s Libanonem. Toto všechno se projevovalo ve vnitřních nepokojích Libanonců. Ukazuje se, že libanonský stát je před kolapsem. Není schopen řešit řadu těchto krizových situací. Nedá se vyloučit, že při dalším prohlubování a neschopnosti toto řešit může tato země znova sklouznout k občanské válce. Rozpad Libanonu by měl velmi vážné dopady i na Evropu. Musíme vzít v potaz, že v Libanonu je minimálně milion uprchlíků ze Sýrie.

Před občanskou válkou byl Bejrút nazýván Paříží Blízkého východu, je to krásné město. Ale ten odraz každodenního života je velmi nepěkný.

Na facebooku také připomínáte, že zrovna v těchto dnech se měl konat soud ohledně atentátu na premiéra Rafíka Haririho, který se stal v roce 2005. Můžete připomenout okolnosti tohoto atentátu?

V roce 2005 byl spáchán atentát na tehdejšího premiéra Rafíka Haririho. Byl to důsledek těch sporů, které se táhnou libanonskou politickou scénou. A to mezi muslimy, kteří jsou ve vládě reprezentováni Hizballáhem, křesťany a dalšími. Myslím, že zítra by měl soud v Nizozemsku vynést výrok nad obžalovanými, kteří vinu popírají. To je něco, čeho se týkaly první úvahy okolo toho výbuchu. Dávaly to do spojitosti, že to může mít nějaký vztah k tomuto soudnímu výroku. Zda to byla relevantní úvaha, to by mělo přinést až vyšetřování.

Dočetl jsem se, že Rafík Haríri byl sunnitský muslim. A jako strůjce atentátu byla podezřelá Sýrie. Potvrdilo se to? Jsou obžalovaní napojení na Sýrii?

To přesně neumím říci, ale Sýrie byla dlouhodobě přítomna v Libanonu i vojensky. Před nějakou dobou se vojensky stáhla. Sýrie je stát, který je sice menšinově šíitský, ale vládnou zde šíitští alavité. Z tohoto důvodu sunnitský Rafík Harírí jim mohl být trnem v oku. Nejde tady však o to, že byl sunnita, ale o orientaci té země. Bližší informace o těch obžalovaných ale nemám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…