Výbuch uskladněného ledku o hmotnosti 2750 tun v přístavu v Bejrútu nemohl pro Libanon přijít v horší dobu, komentujete tento jeden z největších nejaderných výbuchů vůbec. Jaká doba tedy panovala v Libanonu před tímto neštěstím?
Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené. Pak je tu stálý problém politické nestability, který po patnáctileté občanské válce mezi křesťany a muslimy se stále odráží ve vnitropolitické situaci. Máme tu zahraničněpolitické aktivity Íránu, který se přes Hizballáh snaží destabilizovat Izrael, v zásadě buduje Írán šíitskou dominantní linku na ose Teherán - Bagdád - Damašek - Bejrút.
V údolí Bikaá je tu otázka sporů s Izraelem. Ten dlouhodobě nemá ideální vztahy s Libanonem. Toto všechno se projevovalo ve vnitřních nepokojích Libanonců. Ukazuje se, že libanonský stát je před kolapsem. Není schopen řešit řadu těchto krizových situací. Nedá se vyloučit, že při dalším prohlubování a neschopnosti toto řešit může tato země znova sklouznout k občanské válce. Rozpad Libanonu by měl velmi vážné dopady i na Evropu. Musíme vzít v potaz, že v Libanonu je minimálně milion uprchlíků ze Sýrie.
Před občanskou válkou byl Bejrút nazýván Paříží Blízkého východu, je to krásné město. Ale ten odraz každodenního života je velmi nepěkný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban