Výbušný návrh bývalé členky Rady ČT: Vnitřní reforma televize už není možná. Divák je platící nevolník. Proč ji nezprivatizovat? Jeden kanál nechat státu a osvobodit lidi

06.01.2019 16:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Občané nejsou blbí tak, jak se stále domnívá určitá část novinářů. Mají silně zdokonalené umění číst mezi řádky, zdravou skepsi a vycítí lež, manipulaci, propagandu,“ říká k rostoucí popularitě českého premiéra Jana Dědečková, bývalá členka Rady České televize. Ve veřejnoprávní televizi je prý čas na změnu, vnitřně už totiž reformovatelná není. Upozornila, že divák je jen platícím nevolníkem, kterým navíc pánové a dámy z České televize pouze pohrdají.

Výbušný návrh bývalé členky Rady ČT: Vnitřní reforma televize už není možná. Divák je platící nevolník. Proč ji nezprivatizovat? Jeden kanál nechat státu a osvobodit lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Ať už v politice nebo v médiích, slýchám, že rok 2018 znamenal překročení dosud respektovaných hranic. Znamenal? A proč?

Neznám žádné takové hranice a řeči o překročení respektovaných hranic považuji za moralistní klišé.

Jak za loňský rok hodnotíte práci českých médií? Čeho by se měla vyvarovat? 

Kvituji s povděkem, že na trhu je široký výběr a konzument si může svobodně vybrat, za co utratí své peníze. K čemu by však občané lhostejní být neměli, to jsou média veřejnoprávní, která nám naši politici zákonem nařídili platit. Domnívám se, že zde již nastala chvíle, kdy bude muset docházet ke změnám. A nemluvím o nějaké vnitřní reformě České televize, protože to už možné není. Zaměstnanci si tu televizi před dvaceti lety zprivatizovali a divák je jen platícím nevolníkem, kterým navíc pánové a dámy z České televize pouze pohrdají. Tak proč Českou televizi nezprivatizovat skutečně? Nechat jeden kanál pro potřeby státu, ostatní zprivatizovat a občany osvobodit od výpalného.

Jakou známku byste udělila české vládě za rok 2018?

Podle spokojenosti lidí kolem sebe, řekla bych tak lepší průměr. Otázkou je, nakolik je možné tu spokojenost přičítat vládním zásluhám a nakolik pravidelnému hospodářskému cyklu, který je v současné době těsně za vrcholem a ekonomika pomalu směřuje k poklesu. Takže uvidíme, jak se vláda bude chovat v příštím období.

Nechala jste se slyšet, že premiér Andrej Babiš se v politice za ta léta „pochopitelně něco naučil, ale stále více ještě těží z toho, že na naší politické scéně není jediná charismatická osobnost“. Platí to stále? A je to důvod trvající podpory voličů?

Platí to stále, naše politika je na osobnosti strašně chudá. Ale k trvající podpoře voličů Andreji Babišovi přispívají značným dílem i média, která vůči jeho osobě používají dvojí metr. Občané nejsou blbí tak, jak se stále domnívá určitá část novinářů. Mají silně zdokonalené umění číst mezi řádky, zdravou skepsi, a vycítí lež, manipulaci, propagandu. Babišovi proto rostou preference s každou další žurnalistickou sviňárnou, jak jsme se nakonec mohli přesvědčit po kauze, kterou rozehráli v uvozovkách investigativní novináři Slonková s Kubíkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …