Vyhraje nedávný pokus o atentát Donaldu Trumpovi volby?
Trump „zázračně” atentát přežil a jeho bojovná reakce na pódiu odpovídá americkému ideálu tvrdých chlapů a kultu hrdinů. Jeho symbolický image vůdce a bojovníka proti progresivistickému zlu nesmírně posílil. A nezapomínejme, že v oněch „přelétavých státech” (swing states), jež de facto rozhodují o vítězství v prezidentských volbách, výrazně nad senilním Bidenem vedl.
Vyloučíme-li Boží zásah, když se teď proti němu postaví neoblíbená Kamala Harrisová nebo, soudě podle fantastických spekulací, Michelle Obamová, nemůže prohrát. Polovina Američanů si stále ještě nedokáže představit ženu jako prezidentku.
Podle Josefa Mašína budou po určité pauze útoky na něj pokračovat. Co vy na to?
Po fiasku tajných služeb budou bezpečnostní opatření mnohem důkladnější.
Může studená občanská válka v USA přejít v horkou fázi?
Těžko. Národ je sice strašlivě rozpolcený a občasné útoky na protivnou stranu se budou opakovat, ale násilí odmítají špičky obou stran i většina obyvatel.
V komentáři pro Novinky.cz jste napsal: „Nemylme se však, jeho nechutné osobní vlastnosti nemají nic společného s ideologií, kdežto levice má zabudovanou nenávist vůči nedokonalému světu od svých marxistických počátků." Nepřeháníte?
Ne, nemyslím. Nepochopení mé teze spočívá v nedostatku filosofického uvažování.
Historická levice vznikla jako zápas za lepší pracovní a finanční podmínky dělníků, zároveň ale kritizovala tržní hospodářství a buržoazii, jež utlačovala proletariát. Socialistické hnutí bylo od samého počátku poznamenáno bojem proti soukromému podnikání. Inspirovaly je totiž dvě protikladné emoce - soucit s chudými a nenávist vůči bohatým.
Marx vymyslel ideologii třídního boje jako princip vývoje světových dějin a Lenin ztotožnil kapitalismus se západní imperiální civilizací. Časem sice došlo k ideologické proměně, zmizel důraz na proletariát a boj za vyvlastnění průmyslu nahradily progresivní daně, ale současný progresivismus se nachází stále na marxleninském půdorysu „sociální“, dnes spíš společenské, spravedlnosti, čili rovnosti tentokrát ras a sexuálních menšin a ta vyžaduje likvidaci zásluhové hierarchie a hodnot staré společnosti (cancel culture). Kdyby byla úspěšná, také by vyvlastnila podnikatele a nastolila by státní kapitalismus.
Co podle vás v tomto kontextu naznačily předčasné volby ve Francii a ve Velké Británii?
Rozpolcení společnosti jako v Americe. Největší odpor vzbuzuje „zelený úděl” a masová imigrace. Americký progresivismus a antirasismus zasáhl Británii, ale nikoli Francii.
Viktor Orbán se nedávno vrátil ze světového turné. Jak jsou podobné iniciativy důležité k vyjednání alespoň příměří v konfliktu na Ukrajině?
Maďarsko není žádná mocnost a Orbánův postoj evropskou politiku ovlivnit nemůže. Ovlivní ji zřejmě teprve prezident Trump.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský