Evropská unie se chystá zintenzivnit boj proti dezinformacím. Nová zpráva Evropské komise hovoří o tvorbě mezinárodní skupiny, která bude ověřovat fakta. Evropská unie tak přitvrzuje před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, které by prý mohly být dezinformacemi ovlivněny třeba tak, jak se údajně stalo v případě referenda o Brexitu. Máte nějaké bližší informace „k mezinárodní síti ověřovatelů faktů“? Co si o tom myslíte? Jaké výsledky očekáváte?
Vše je zatím v dost obecné rovině. Abychom věděli, o co půjde ve skutečnosti a na co se máme připravit, potřebovali bychom mít především tyto informace.
1) Kdo a podle jakých kritérií vybere členy mezinárodní skupiny, která bude bez možnosti odvolání určovat, co je a co není pravda. Budeme-li znát složení této skupiny, můžeme už dopředu tipovat, co bude za jedinou správnou pravdu uznáno. Kromě politické orientace členů této skupiny bude jistě zajímavé znát i jejich odbornou kvalifikaci. Získat kvalifikaci na určování jediné správné pravdy musí být jistě odborně velice náročné.
2) Podle jakých kritérií bude příslušná skupina při svém zjevování pravdy postupovat. Tato věc bude snad ještě delikátnější. Selský rozum nám říká, že každý může mít svůj úhel pohledu, své vidění světa, zkrátka svoji pravdu. Komise však chce podle všeho vytvořit skupinu, která má mít na pravdu absolutní monopol. Přesvědčení, že někdo je držitelem absolutní pravdy, je příznačné pro totalitní systémy. Možná nám projekt Komise prozradí v prvé řadě pravdu o tom, nakolik je ona sama přístupna demokratické diskusi a nakolik preferuje cestu úřední cenzury. Tato informace bude nesmírně zajímavá sama o sobě.
EU chce na boj s dezinformacemi najmout desítky lidí. Debatuje se o finanční podpoře nezávislých médií. V České republice podporuje „v zájmu demokracie“ myšlenku veřejné finanční podpory pro nezávislá média Miroslav Kalousek. Mohli by si pak dovolit „kvalitnější personál.“ Je to dobrý nápad a dokážete si představit výběr „těch nezávislých“? Máte nějakou o osobní zkušenost, kterou byste rád zmínil?
Aby se desítky lidí shodly na tom, co je nezpochybnitelná pravda a co je pouhá lež, musejí být buď názorově poněkud omezení, anebo jim někdo musí dát pevné instrukce, na čem se mají shodnout. Obě ty věci se bohužel nevylučují. Veřejná finanční podpora pro nezávislá média by nebyla ničím jiným než příkazem, že lidé mají odevzdávat část svých daní na podporu vybrané skupinky médií, a to i v případě, že s obsahem těchto médií nebudou souhlasit. Překvapuje mne, že zrovna pan Kalousek, který má obvykle plnou pusu svobody a trhu, propaguje opatření, která nemají se svobodou názoru vůbec nic společného a která by jednoznačně deformovala mediální trh. Pokud má mít člověk svobodu, pak by měl mít možnost platit část svých daní těm médiím, která si sám vyhodnotí jako pravdomluvnější než ta ostatní. Já osobně bych na „kvalitní personál“ vybraný podle představ Miroslava Kalouska nevěnoval dobrovolně ani pětník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá