V minulém měsíci jste v Poslanecké sněmovně pořádal dvoudenní konferenci „Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy“. Jak jste spokojen s jejím průběhem?
Myslím, že konference přinesla asi maximum z vědeckých důkazů o tom, jak je to s klimatickými změnami ve skutečnosti a především za dobu celého fanerozoika (cca 500 mil. let) a nikoliv pouze za posledních 200 let, což dává zkreslené výsledky. Konference se zúčastnili emeritní profesoři z významných univerzit, kteří prezentovali výsledky svých dlouhodobých pozorování, měření a výzkumů. Přinesli vědecké důkazy o skutečném průběhu a příčinách klimatických změn. Z toho pohledu skutečným dopadem této konference je to, že postavila střízlivou vědu proti nepodložené klima alarmistické ideologii.
Z toho pohledu bylo uspořádání konference a její výsledky doslova přelomovým momentem v boji za pravdu o klimatu.
Zaznamenal jsem informace, že se vedení Poslanecké sněmovny pokoušelo konání konference znemožnit. Vy jako organizátor o tom asi víte nejvíce, jak to tedy bylo?
Jednalo se o řadu okolností, které působily chaos v přípravě konference i v jejím průběhu. Například vypnutí topení v sále působilo až ilustrativně, chladné prostředí v diskusi o globálním oteplování. Jsem ale dalek, abych z toho obviňoval někoho konkrétně.
Příspěvky, které na konferenci zaznívaly, zpochybňovaly zejména kauzální souvislost mezi konáním člověka a klimatickou změnou. Dokonce padl názor, že „současný nárůst emisí oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv, rostoucí koncentrace CO2 ve vzduchu a pozorované oteplování umožnily vytvořit narativ o řetězu příčin a následků, ve kterém za oteplování může člověk. Tento narativ si osvojili politici, aktivisté i přidružený byznys a po mnoha letech přesvědčování mu věří i veřejnost.“ Jaké příčiny nezpochybnitelných změn ve světovém klimatu tedy vidíte vy?
Příčin je celá řada a zaznívaly během celé dvoudenní vědecké konference. Od výkyvů zemské osy, přes kolísání intenzity sluneční aktivity až po různou intenzitu odrazu tepla od zemského povrchu zpět do kosmu. Bylo doloženo, že teplotní změny předcházejí změnám intenzity emisí. To znamená, že při růstu teplot rostou emise a naopak, při ochlazení klimatu klesají emise. Rovněž byl diskutován názor, že přítomnost skleníkových plynů v atmosféře chrání naši planetu před zmrznutím (viz například situace na Marsu).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo