Letošní rok byl velice dramatický. Evropu zasáhla migrační lavina, kterou příliš nezvládala. Dá se v tomto kontextu vůbec najít nějaký úspěch Evropské unie? V čem evropské elity selhaly?
Pokud bych měl mluvit za svou vlastní práci, povedlo se dokončit jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, k níž dělám parlamentního zpravodaje. Také pokračovala jednání o transatlantické obchodní dohodě TTIP, kterou považuji za klíčovou, ač ji mnozí kritizují. Naproti tomu v řešení migrační krize EU zcela selhala a stejně tak ani krize jednotné měny není zažehnána, pouze si EU koupila čas. Vzhledem k tomu, že mnohé země eurozóny již avizovaly překročení rozpočtových schodků kvůli zvýšení výdajů na bezpečnost, je zřejmé, že finanční disciplína v eurozóně opět nebude dodržena, a to může odstartovat další krizi. Proto je dobře, že ČR není v eurozóně.
Důležitou roli v této záležitosti hrálo Německo, kam také měli mnozí imigranti namířeno. Německý vliv jste charakterizoval výrokem, že Německo se snaží páchat tolik dobra, až je to pro Evropu škodlivé. Očekáváte, že vlivem událostí a počtem migrantů se v této významné evropské zemi prosadí realističtější pohled?
Rád bych tomu věřil. Ale zdá se, že politická korektnost v této zemi stále vítězí a kancléřka Merkelová v tom dovedně manévruje. Dokud se celkový přístup Německa nezmění směrem k větší restrikci, bude to stále znamenat riziko i pro sousední země včetně ČR. Trochu bych také chtěl poopravit iluze ohledně protiimigrantské strany Alternativa pro Německo. Její růst není pro nás dobrá zpráva. Od některých politiků AfD zaznívají vyhraněně protičeské výroky, kritizují Benešovy dekrety atd. Čili moje rada zní: nekopírovat německou politiku, hledat spíš spojence, kteří německý vliv u nás vyváží. Třeba Velkou Británii. To by si měly vzít za své zejména strany ČSSD a KDU-ČSL, které stále papouškují německé teze o nutnosti být v ‚tvrdém jádru‘ EU. Neplatilo to nikdy a dnes už je to zcela naopak.
Protipólem k postoji Německa a kancléřky Merkelové bylo Maďarsko a jeho premiér Viktor Orbán. Nejdříve byl kvůli vystavění plotu silně kritizován, postupem času však tato kritika uvadala. Jak hodnotíte jeho kroky v souvislosti s migrací vy?
Orbán se stal nespravedlivě otloukánkem EU. Nejsem žádný jeho fanoušek, ale Maďarsko čelilo bezprecedentnímu náporu uprchlíků a EU mu v tom vůbec nepomohla. Maďarské hranice jsou dnes vnějšími hranicemi EU, a proto je jejich ochrana zcela na místě, i pokud jde o ploty, bariéry atd. Svou roli Maďarsko – na rozdíl od Řecka – plnilo a plní. EU by mu měla pomoci, ne jej planě kritizovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban