Za vysoké ceny může společně Babiš i Fiala, myslí si Majerová

24.04.2022 9:30 | Rozhovor

„To je socialistický nesmysl. Pokud chce vláda lidem opravdu pomoci, musí pracovat se spotřební daní a s daní z přidané hodnoty. Stejně jako to udělaly země okolo nás,“ říká o kontrole marží v rozhovoru předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková, která odmítá, že vysoký růst cen jde na vrub pouze válce na Ukrajině. „Na zdejší vysoké inflaci se rukou společnou a nerozdílnou podepsaly Babišova i Fialova vláda. Putin k tomu po zahájení ukrajinské války už jen přidal jedno dvě procenta,“ myslí si Majerová, která se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila nejen ke jmenování Miroslava Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty VŠE, ale také k velmi propíranému sporu s řeporyjským starostou Pavlem Novotným.

Za vysoké ceny může společně Babiš i Fiala, myslí si Majerová
Foto: Archiv Zuzany Majerové
Popisek: Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová

Co říkáte na to, že se vláda rozhodla kontrolovat marže u vybraných potravin? Může to podle vás vést ke snížení cen základních potravin?

To je socialistický nesmysl. Pokud chce vláda lidem opravdu pomoci, musí pracovat se spotřební daní a s daní z přidané hodnoty. Stejně jako to udělaly země okolo nás. Jakékoliv zásahy do volného trhu, volného obchodování jsou dvojsečnou zbraní. Pokud vláda bude regulovat ceny potravin, tedy stanoví maximální možnou cenu, a obchodníci nebudou moci prodávat za tržní ceny, může to vést v konečném důsledku k nedostatku produktu. To je základní ekonomická poučka. Žádný rozumný obchodník nebude pokračovat ve své činnosti, pokud nemůže realizovat zisk.

Ministr zemědělství tvrdí, že je třeba odstranit disproporci mezi maržemi, které si účtují obchodní řetězce a které si mohou dovolit zemědělci a potravinářské firmy. Jsou to podle vás skutečně obchodní řetězce, které zneužívají situace a tlačí cenu potravin nahoru?

Nejprve je třeba si uvědomit, že marže zde není vhodným ukazatelem. Marže představuje rozdíl mezi cenou, za kterou obchodník zboží prodává, a mezi cenou, za kterou jej koupil. Z marže tedy musí platit zaměstnance, energie, údržbu, nájem či investice. Lepším ukazatelem disproporcí by byl zisk. Dále je třeba vědět, že v České republice existuje velmi silná konkurence mezi obchodními řetězci i potravinářskými firmami. Pokud by tedy chtěly obchodní řetězce zneužívat současné válečné krize, museli by vytvořit kartelovou dohodu. Pokud by zisk zvýšil pouze jeden řetězec, zákazníci by se samovolně přesunuli do jiných obchodů. Nedává tedy smysl sledovat disproporci zisku, jelikož s výrazně vyššími zisky by daný řetězec přišel o zákazníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

5:00 „Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

Letošní Velikonoce se zapíší historicky mezi nejdražší Velikonoce od vzniku České republiky, souhlas…