Po středečním jednání vlády oznámil ministr dopravy Martin Kupka, že digitalizace stavebního řízení začne znovu a od začátku. V řešení, které se snažil rozvíjet bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, nebude vláda pokračovat, neboť systém neodpovídá aktuálně platnému stavebnímu zákonu. „To, co jsme dokázali zdokumentovat, byl ještě horší stav, než původní analýzy,“ řekl s tím, že chce vypracovat analýzu, co má nový systém umět. Ten by měl být spuštěn nejpozději 1. ledna 2028. Jak to na vás celé působí?
Je to velká komedie. Málokdo si uvědomuje, že tohle není druhý pokus, ale už třetí pokus, respektive třetí začátek. Není to totiž tak, že by Ivan Bartoš začal digitalizovat stavební řízení. Je to tak, že už před ním ministryně Klára Dostálová na digitalizaci pracovala.
A Ivan Bartoš s notnou dávkou arogance nakráčel po Dostálové na ministerstvo, všechno, co bylo už hotové, vyhodil, a jeho ajťáci začali od začátku. Jinými slovy, už tam se vyhodily první nemalé peníze. Jenomže Bartošovi ajťáci se nebavili s lidmi z praxe, neptali se, co praxe opravdu potřebuje, a něco si zbastlili sami – a dopadlo to, jak to dopadlo.
Teď je tedy jejich práce zhruba za dvě miliardy opět, už podruhé, vyhozena, a začíná se třetí kolečko. Jenomže je jasné, že se nezadaří do konce vládního období nic dokončit. A já tuším, že příští vláda přijde s kolečkem čtvrtým…
Takže, jak to na mě působí? Jako super penězovod k ajťákům, který páchá v kapsách daňových poplatníků škody, ale kromě těch, kdo systém programují, nikomu nepomáhá, jen škodí.
Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil, že, co slíbila – dát dohromady veřejné finance, zreformovat školství, zmodernizovat zdravotnictví a armádu, transformovat energetiku, posílit vědu či postavit dálnice – jeho vláda udělala nebo to začala dělat. A to je potřeba v posledním roce jejího mandátu ukázat lidem, aby nynější koaliční strany opět zvolili. Jak byste z toho vyřčeného zhodnotila plnění slibu „dát dohromady veřejné finance“?
Jestli se pan Fiala chlubí tím, co vše udělala, já bych dodala, že dání veřejných financí dohromady, zreformování školství, transformaci energetiky a posílení vědy – vláda slušně podělala.
Veřejné finance jsou dneska v horším stavu, než když je Fialova vláda přebrala. Jasně, Fialova vláda argumentuje třeba meziročním poklesem tempa růstu schodku rozpočtů… Ale to musíte tak dlouho ve statistice hledat, až něco pozitivního najdete. Já zase naopak vidím neustále narůstající obsluhu státního dluhu.
Reforma školství pokračuje v inkluzi, a od zavedení inkluze mezinárodní srovnávací výsledky školství se neustále propadají. Takže ona „reforma“ kvalitu našeho školství zničila.
Probíhající nákup F-35 do armády se všemi nabalenými náklady za 322 miliard, to se také moc nezadařilo. Fakt si někdo myslí, že v roce 2069 ještě někdo bude v armádě létat pilotním letadlem? Takže, domodernizovali jsme se do skanzenu.
Energetika je v rozkladu.
To je slušné skóre, kolik se toho dá zničit za tři roky jedné vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník