Žádná faktická ani nepřiznaná koalice nevznikla! Komunista Grospič vrací úder těm, kteří brojí proti Babišovi, Okamurovi a komunistům

27.11.2017 20:21 | Zprávy

ROZHOVOR "Žádná faktická ani nepřiznaná koalice nevznikla. Ostatně je velice zajímavé, jak některé pravicové strany a jejich činitelé uzurpují práva na koalice, či na vzájemnou podporu při shodě na řešení určitých konkrétních problémů jen pro sebe. Otázka stojí, zda právě tyto pravicové subjekty nechtějí vládnou za každou cenu, bez ohledu na zájmy občanů a celé společnosti jen ve svůj prospěch," hájí jednání KSČM ve Sněmovně čerstvý předseda Mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič. K žádosti Policie ČR na vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání prý nemůže nic prozradit.

Žádná faktická ani nepřiznaná koalice nevznikla! Komunista Grospič vrací úder těm, kteří brojí proti Babišovi, Okamurovi a komunistům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda KSČM Grospič

Krátce poté, kdy jste byl zvolen ve Sněmovně za předsedu Mandátového a imunitního výboru, zazněla vůči vaší osobě tvrdá slova. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura třeba v jednací síni předčítal, co jste kdysi řekl o třetím odboji. Poslanec ODS Martin Kupka pak na svém facebookovém profilu napsal: „Ve Sněmovně den druhý: Hlasy ANO, SPD a KSČM byl zvolen za předsedu Mandátového a imunitního výboru poslanec KSČM Stanislav Grospič. Byla to symbolicky první důležitá personální volba nové Sněmovny. A hned tohle! Pan poslanec Grospič ve Sněmovně například označoval odpůrce komunistické totality před rokem 1989 za vlastizrádce. Hned první krok nové koalice je fakt chmurný.“  Co byste těmto dvěma pánům z ODS vzkázal?

Nelze se zavděčit všem a ani to není správné. Je to pohled pravicových poslanců a je to jejich názor, nikoliv můj. Nemyslím, že s nimi mám vést polemiku. Vnímám spíš skutečnost, že po volbách je třeba se zaměřit na práci pro budoucnost a nikoliv zastrašovat společnost.

Mandátový a imunitní výbor se sešel poprvé ke svému jednání v pátek. Na stolech máte žádost Policie ČR na vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Téměř všichni novináři vědí, co v té první žádosti policie na vydání obou pánů bylo uvedeno. Předpokládám, že jste již prostudoval onu druhou žádost - je v ní oproti té minulé nějaký rozdíl? A předpokládáte, že Sněmovna bude postupovat podobně, tedy že oba politiky vydá k trestnímu stíhání?

Ano, tato žádost byla doručena od předsedy Poslanecké sněmovny do sekretariátu mandátového a imunitního výboru. Měl jsem možnost se s ní seznámit. Protože je jednání tohoto výboru neveřejné, je to všechno, co vám k ní mohu říci. Nebudu předpokládat, jak rozhodne Poslanecká sněmovna, protože jsme na začátku jejího posuzování.

Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat Andreje Babiše premiérem kolem 6. prosince, jeho chystanou menšinovou vládu jmenuje zhruba 15. prosince. Přece jen – pokud premiér Babiš bude v té době obviněn policií, jaké to podle vás bude mít ozvěny v zahraničí, v EU?

Právní řád České republiky je postaven na zásadě presumpce neviny. Z toho je třeba vycházet, byť je velice lákavé - zejména pro sdělovací prostředky - podsouvat morální rozměr osob, jež mají být nebo jsou trestně stíhané a tento rozměr nadřazovat nad pravomocné rozhodnutí. Zdali to bude mít dopady v zahraničí, a jaké, není možné relevantně nyní posuzovat a nerad bych se dopouštěl šíření poplašné zprávy.

Podporu menšinové vládě ANO ostatní parlamentní uskupení zatím vylučují, pouze KSČM dala najevo ochotu za určitých podmínek takový kabinet tolerovat. Při středeční volbě předsedy Sněmovny a dalších sněmovních orgánů ovšem podle ostatních stran už vznikla faktická, i když nepřiznaná koalice mezi hnutím ANO, SPD Tomia Okamury a komunisty… Dá se k tomu něco dodat?

Žádná faktická ani nepřiznaná koalice nevznikla. Ostatně je velice zajímavé, jak některé pravicové strany a jejich činitelé uzurpují práva na koalice, či na vzájemnou podporu při shodě na řešení určitých konkrétních problémů jen pro sebe. Otázka stojí, zda právě tyto pravicové subjekty nechtějí vládnout za každou cenu, bez ohledu na zájmy občanů a celé společnosti, jen ve svůj prospěch. My jsme jen na základě oslovení předložili vítěznému politickému subjektu své programové priority k vzájemné diskuzi.

Poslanci nezvolili za místopředsedu PS Petra Fialu. To ale zapůsobilo na opoziční Demokratický blok jako rozbuška. Poslanci třeba krátce poté apelovali na svědomí Sněmovny. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek dokonce poslance zpucoval s odkazem na Tomia Okamuru za to, že místopředsedou Sněmovny bude po zvolení člověk, který napadá média a lže, což by mělo Sněmovně vadit o mnoho více. Jak se na situaci díváte?

Dívám se na tuto situaci tak, že byly vyhlášeny lhůty na nominaci a poté proběhla tajná volba. Nechci spekulovat, kdo v tajné volbě koho volil z návrhů na místopředsedy Sněmovny. Myslím si, že se nic dramatického nekonalo. Stačí se podívat na průběh většiny ustanovujících schůzí Poslanecké sněmovny z minulých volebních období.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…