Co je předmětem činnosti komory? Jaké má před sebou cíle?
Dlouhodobě jsme v Shobokshi Investment o širší spolupráci na úrovni obou zemí uvažovali. To bylo počátečním impulsem pro založení takové komory. Snažíme se pomáhat dalším firmám a investorům s uskutečňováním obchodních kontaktů směrem z České republiky do Saúdské Arábie a obráceně. Cílem komory je kromě sjednávání vzájemných rozhovorů také organizace výstav nebo konferencí, které mají vztahy obou zemí přibližovat.
Začátkem listopadu se uskutečnilo obchodní fórum komory za účasti mnoha partnerů z České republiky a Saudské Arábie. S jakým výsledkem fórum skončilo?
Šlo o první fórum tohoto druhu, kde byla příležitost spojit obě strany osobně dohromady. A myslíme, že se nám podařilo vytvořit velmi dobrou komunikaci mezi českými a saúdsko-arabskými firmami. Zpětná vazba na obchodní fórum je zatím velmi pozitivní. I proto v podobných akcích chceme i v dalších letech pokračovat. Přítomno bylo přes 250 účastníků. Mezi partnery obchodního fóra se objevily společnosti Tatra, Škoda Transportation, Moser, Linet, RSJ Private Equity, G5 Plus, Merko, Vítkovice a další, též saúdští partneři BMG Financial group či Delah Medical. Českou státní správu zde zastupovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechTourism.
Jaké jsou nejbližší plánované aktivity komory?
Aktuálně pracujeme na několika konkrétních aktivitách, jejichž cílem je posilování vztahů mezi oběma zeměmi. Například v polovině ledna pak pojedeme s početnou skupinou českých exportérů do Saudské Arábie. V minulosti jsme například uskutečnili mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií několik setkání na vysoké politické úrovni. V tom chceme pokračovat.
Jaká je konkrétně současná obchodní bilance mezi Českou republikou a Saudskou Arábií?
Aktuálně se objem exportu z České republiky do Saudské Arábie pohybuje na úrovni zhruba 7 miliard korun. A tato hodnota stále roste. Počítáme s tím, že v dalších letech budeme zhruba někde kolem 10 miliard korun. Od roku 2011 zaujímá Saúdská Arábie 3. místo v českém vývozu do Severní Afriky a Blízkého východu. První místo zaujímají v současné době SAE (689 mil. USD).
Ve vzájemných vztazích obou zemí se angažuje také společnost Shobokshi Investment. Čím se konkrétně zabývá? Jaké jsou její aktivity nebo služby v České republice?
Cílem společnosti je představit české firmy v arabském světě a naopak. Přicházíme do České republiky po velmi dlouhém působení na Blízkém východě s odbornou praxí na trzích Saudské Arábie, Egypta, Sýrie nebo Libanonu. Profilujeme se jako spolehlivý poskytovatel konzultačních služeb, i proto jsme se rozhodli pro organizaci Fóra i založení Česko-saúdské obchodní komory. Chceme být první volbou pro obchodníky z České republiky při vstupu na Saúdský trh.
Jaká je největší přidaná hodna Shobokshi Investment pro klienty? Co přesně může svým klientům nabídnout?
Nabízíme našim saúdským klientům, kteří se zajímají o český trh, zkušenosti a znalosti, tedy mix z oblasti know-how a kontaktů. Rozpoznáme solidní příležitosti stejně dobře jako profesionální společnosti, které spojíme s jejich protějškem v Saúdské Arábii.
O spolupráci obou zemí se doposud příliš nehovořilo. Jaké zboží nebo služby s arabským světem sdílíme nejvíce? Existují nějaké specifické komodity?
Mezi sektory, které nabízejí nejvýznamnější příležitosti pro české firmy, patří zemědělství, zdravotnictví, lékařská péče, dále informační technologie, petrochemie, doprava a bezpečnostní složky.
Jak jsou v arabských zemích české produkty a služby vnímány? Platí stále to, že v určitých komoditách jsou Češi špičkovým producentem?
České služby a komodity mají v arabských zemích velmi dobrou pověst (zlaté české ručičky). Určitě zde platí, že je Česká republika špičkovým producentem. Celkový dojem saúdských podnikatelů z českého investičního prostředí je pozitivní.
Mluví se stále častěji také o transferu českého zdravotnického personálu do arabských zemí. O jaké zdravotní služby je největší zájem?
Ano, zdravotnictví obecně patří mezi nejčastěji poptávané služby v arabských zemích. Největší poptávka je aktuálně po službách zdravotních sester, lékařů, fyzioterapeutů a po dalších konkrétních specializacích.
Nepřichází tímto způsobem české zdravotnictví o cenné zaměstnance? Nechybějí potom tito lidé v českých nemocnicích?
Myslíme si, že jde o příležitosti, které chtějí čeští zdravotníci využít. Z velké části se pak zpět do České republiky vracejí. Naberou v zahraničí neocenitelné zkušenosti, které poté mohou využívat v českých nemocnicích. Takže si myslíme, že Česká republika o zdravotnický personál nepřichází.
Jezdí jen čeští zdravotníci do arabských zemí nebo i arabští pacienti do České republiky? Kam nejčastěji směřují?
Samozřejmě ve zdravotnictví to platí i naopak. Velký zájem mezi Araby je zejména o české lázeňství. Podíl klientely z arabských zemí zde každoročně roste a bude tomu tak podle našeho názoru i v budoucnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový