Zavřít hranice Evropě už nepomůže. Erdogan chce obnovit mocnou říši. Temná vize analytika Visingra

07.03.2020 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR I kdybychom zavřeli hranici a nepustili sem ani jednoho imigranta, už teď je pozdě. V západní Evropě je už dnes asi 30 milionů muslimů. Je možné, že získají politickou moc tím, že zvítězí v demokratických volbách, říká publicista a vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr k situaci v souvislosti s uprchlíky na řecko-tureckých hranicích. Situace bude podle Visingra nepochybně dál eskalovat. Místní se v Turecku na uprchlíky dívají se stále větší nevraživostí, což de facto ohrožuje Erdoganovu politickou pozici, říká.

Zavřít hranice Evropě už nepomůže. Erdogan chce obnovit mocnou říši. Temná vize analytika Visingra
Foto: archiv
Popisek: Lukáš Visingr

U turecko-řeckých hranic roste napětí kvůli uprchlíkům, které turecký prezident Erdogan „pustil“ do Evropy. Co o situaci soudíte?

Bohužel mě to vůbec nepřekvapuje. Ačkoli spousta médií opakovaně nadšeně hlásí, že migrační krize vlastně skončila, že počty migrantů klesají atd., stačí se podívat na jednoduchá čísla. Počty migrantů v táborech v EU i mimo ni jsou gigantické – a stejně tak jsou obrovské počty lidí, kteří se v Africe a Asii vydávají na cestu.

Mohlo sice dojít k nějakému dočasnému poklesu, ale ta krize je dlouhodobý problém, který stále roste a zhoršuje se. Sama od sebe rozhodně nepomine. Demografické statistiky jsou kruté a jednoznačné, ať už se díváte na počty migrantů, počty obyvatel zemí třetího světa či tamní porodnost.

A jak už jsem několikrát říkal, i kdybychom dnes absolutně zavřeli vnější hranice Evropy a nepustili sem ani jednoho imigranta – už teď je pozdě, protože v západní Evropě je už dnes asi 30 milionů muslimů. Je tedy docela klidně možné, že za jednu nebo dvě generace získají politickou moc v Německu, ve Francii nebo Švédsku – prostě jen tím, že zvítězí v demokratických volbách.

Domníváte se, že krize bude eskalovat?

Nepochybně ano. Musíme si uvědomit, jaká je situace v Turecku, kde se dnes nalézá několik milionů uprchlíků ze Sýrie a mnoho imigrantů z dalších zemí. Místní se na ně dívají se stále větší nevraživostí, protože spousta těch imigrantů zcela zjevně nechce zpět do Sýrie, spíše se usadili v Turecku a čekají na možnost vydat se na Západ, což de facto ohrožuje Erdoganovu politickou pozici.

Mnozí Turci hledí na Syřany svrchu a mají pocit, že jsou to nezvaní hosté, kteří berou místním práci a inkasují peníze, které by měli získávat Turci. Animozity však existují i z opačné strany, protože mnozí syrští Arabové chovají averzi vůči „Osmanům“ a mají dojem, koneckonců asi oprávněný, že Erdoganovi vůbec nejde o ně, nýbrž o kontrolu Sýrie, resp. o jakési postupné obnovení Osmanské říše.

Turecká vláda tvrdí, že hodlá vybudovat na severu Sýrie „bezpečnou zónu“ s městečky a vesnicemi, kam by se uprchlíci vrátili, avšak je zřejmé, že většina o to nemá zájem. Erdogan se jich proto musí nějak zbavit – a jako nejjednodušší cesta se mu jeví nechat je pokračovat do Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…