Pane docente, vraťme se k tragédii, která se krátce před Vánocemi odehrála na Filozofické fakultě UK. Co na to jako dlouholetý pedagog, bývalý rektor a zakladatel Vysoké školy evropských a regionálních studií říkáte?
Jedná se o mimořádnou tragédii, která u nás nemá obdoby. Vyskytlo se mnoho spekulací o tom, co by kdyby. Na jedné straně smekám před prací řadových policistů, ale nemohu se ubránit dojmu, že jejich velitelé mohli postupovat jinak a tragédii předejít. Především policistům z oddělení zbraní a střeliva mělo být podezřelé, proč si mladý člověk během půl roku pořizuje takový arzenál zbraní. A také není možné, aby ministr vnitra nepřevzal za 14 mrtvých (plus otec vraha a dvě oběti v klánovickém lese) a 25 těžce raněných politickou zodpovědnost. Kolik musí být mrtvých a raněných, aby politickou odpovědnost převzal?
Policie následně v rámci tiskové konference vysvětlovala postup při útoku střelce na Filozofické fakultě UK. Byly otázky podle vás v rámci možností dostatečně zodpovězeny? Z některých míst hned po tragédii zaznívaly určité pochybnosti…
Odpovědi a vysvětlení policie vyvolaly jen další spekulace a pochybnosti. Zejména pak spojení událostí na Filozofické fakultě s vraždami v klánovickém lese. Například: „Kde je a co vypovídá matka zavražděného dítěte?“ A nejen to, nebyly zodpovězeny ani otázky studentů, kteří v té době byli na fakultě a někteří byli těžce zraněni. Celou událost vnímám jako systémové a odborné selhání bezpečnostních složek státu.
A co říci na to, co se odehrálo kolem ministra Jurečky a večírku v den této tragédie? Byla by namístě jeho rezignace, nebo ne? A jak by se k tomu měl postavit premiér?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo