Jaký je Váš postoj ve sporu lidská práva versus obchod? Ptám se v souvislosti s výrokem ministra zahraničí Zaorálka při návštěvě v Číně, který uznal nedělitelnost hranic Číny, včetně Tibetu. Podle kritiků zašel ve své servilitě k Číně příliš daleko. Podle jiných ale přílišné lpění na dodržování lidských práv kazí důležité obchodní kontakty v této velké zemi...
Lidská práva mají absolutní přednost – to je snad jasné, nebo snad čekáte, že někdo odpoví „prachy jsou přednější, na lidských právech nezáleží“? Pokud ale chcete zkoumat, do jaké míry se politické strany budou vymlouvat, pak souhlasím, že je otázka položená dobře. Piráti ve své historii již nesčetněkrát dokázali, že mají priority v tomto směru dobře srovnány – sama existence naší strany je postavená na ideálech, ze kterých nemíníme slevovat.
Co se Tibetu týče, je to podobné jako s ochranou životního prostředí – původně zcela zásadní téma je dnes zdegradováno nejrůznějšími formami pseudoaktivismu. Jakoby vyvěšení vlajky bylo odpustkem, za který si koupíme, že je nám celý rok nějaký Tibet úplně ukradený. Piráti podporují právo jakéhokoliv národa na rozhodování o své vlastní budoucnosti, podporují ho stále a bez ohledu na módní vlny a budou ho podporovat i v případě, že Tibet získá větší autonomii, stane se samostatným státem nebo pokud zůstane zachován současný status quo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban