Zdanění spekulací, stejná mzda za méně práce. Profesor Keller představil nová řešení

02.05.2014 8:51 | Zprávy

ROZHOVOR Hodnocení tuzemských europoslanců, z něhož vycházejí nejhůře sociální demokraté, označil lídr kandidátky ČSSD do blízkých eurovoleb a sociolog Jan Keller za pochybné. Ukázalo se, že jeho důvody jsou založeny na pravdivých základech. Jinak souhlasil s tím, že se možná bude v Evropském parlamentu cítit jako Alenka v říši divů, ale své teoretické znalosti si chce otestovat v praxi.

Zdanění spekulací, stejná mzda za méně práce. Profesor Keller představil nová řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Není Svátek práce čtyřiceti lety povinných prvomájových průvodů za bývalého režimu u nás už dost zprofanovaný?

Určitě není. Je něco jiného, když mají všichni lidé zaměstnání a garanci, že jej budou mít až do penze, a něco jiného připomínat si Svátek práce, když je pro některé získat práci opravdovým svátkem. Často získají práci neplnohodnotnou, která z nich udělá maximálně tak chudé pracující. Například v nějakém Amazonu, kde za to dostanou pár korun. Nevím, jestli je to správná politika boje s nezaměstnaností. Nicméně jde o celoevropský problém a myslím si, že se Svátek práce po čtyřiceti letech útlumu, protože byl na Východě povinný a na Západě údajně všichni práci měli, bude prudce aktualizovat. Dopadlo to tak, že Východ i Západ se sešly v tom, že nemají práci ani tam, ani tam.

Jak jste říkal, v Evropské unii je zhruba 28 milionů nezaměstnaných. Máte nějaký nápad či alespoň osnovu budoucích kroků, jak by se to číslo dalo snížit?

Neexistuje žádný jednoduchý recept. Musí jít o řadu malých kroků, které musí přihlížet ke specifickým poměrům v jednotlivých zemích a k tomu, které skupiny jsou v nich ohroženy nejvíce. Protože ve Španělsku jde o jiné kategorie než třeba na severu Evropy. Musí to být směs kroků a jedním z nich, o kterém jsem přesvědčen, bude dělba práce, která je. André Gorz, francouzský sociolog a filozof, před třiceti lety spočítal, že průměrný Francouz za rok odpracuje 1600 hodin. Ve Francii tehdy byly tři nebo čtyři miliony nezaměstnaných. Pokud by tedy nezaměstnaný Francouz měl možnost odpracovat tisíc hodin a získat za to stejný plat jako průměrně pracující, nezaměstnanost zmizí. Je jasné, že žádná firma nemůže platit zaměstnanci, který pracuje tisíc hodin, tolik, jako kdyby odpracoval šestnáct set hodin.

To znamená, že by bylo třeba vytvořit fondy, z nichž by se platilo těch zbylých šest set hodin, které by odpracovány nebyly. Gorz navrhoval zdanit práci strojů. Nejsem ekonom a je to dost komplikovaná otázka. Jinou možností by bylo zastavit masový únik peněz do daňových rájů a zastavit masové daňové úniky. Vždyť Evropský parlament nedávno spočítal, že roční daňové úniky v evropských zemích dohromady jsou tak velké, že by průměrný Evropan, aby se to vyrovnalo, musel do pokladny odevzdat ročně dva tisíce euro, což je něco přes padesát tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…