Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc „přikládala pod kotel“?
Nepřísluší mi hodnotit, zda voliči rozhodli moudře. Prostě rozhodli. Dnešní optikou vzato, těžko by se našel někdo, kdo svou funkci zneužívá tak bezostyšně jako Miloš Zeman. Podpora Zemana venkovem a Drahoše intelektuály je klišé. Nesmyslné. Zrovna jako konstatování, že venkov nemá rád město a naopak. To mám empiricky ověřené. Tenhle pohled na antagonismus venkova s městem podporovali komunisté před listopadem. Někdy dokonce až silným psycho nátlakem.
Rozdíl v životní úrovni venkova, rozdíl ve vzdělání, rozdíl v kulturním vyžití, to všechno již před léty zmizelo. Už tu nefunguje útěk z vesnice do města. Ono to jde i přesně naopak. Nu, a k tomu přikládání pod kotel? Srovnejte si, kde všude měl Zeman zaplacenou kampaň, kam Drahoš vůbec nedosáhl. Nemaje podporu u mediálního impéria.
Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stojí za to, aby Česku vládl dál? Protestovaly proti němu různé skupiny lidí. Ubližují mu kauzy jeho minulosti, jeho rozdávačný a štědrý politický program, jeho vystupování, či je to něco jiného? Co Babiš dělá špatně?
Proti Andreji Babišovi se obrací všechno. Konečně mu dochází, že stát není firma, natož pak ta jeho. Je nervózní, ztrácí kontrolu. Vyplouvají na povrch až nechutné kauzy. Já se ptám, kdepak je dneska nějaký statečný či aspoň „statečný“ státní zástupce? Kdepak je policejní komando, co se kdysi tak nadšeně vrhlo do sídla vlády? Aby z toho nakonec vypadlo jen šmírování premiérovy manželky a nákup pár hodně drahých šmuků a kabelek? Babiš je oligarcha. Všechno vytváří jen silou peněz. Peněz, které jdou v současnosti z našich kapes. Protože kdopak zachází s našimi daněmi a pak jejich pomocí tvoří státní rozpočet?
I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že Novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Pak nazve BIS čučkaři. A útoky na novináře netřeba připomínat... Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se spojeneckými svazky?
Nenazval bych ho vlastizrádcem. Jenom mstivým starcem, kterému žluč přetéká přes rty. Čehož zjevně využívají jeho poradci a další lidé sepjatí s jeho kariérou. Má poslední volební období, tak jede podle hesla „po nás potopa“. Ne, že by byl první. Vzpomeňte třeba na závěrečnou širokou amnestii udělenou Václavem Klausem. Ovšem Zemanovo zjevné přimknutí se k Východu může našemu obrazu v zahraničí nadělat jen medvědí službu. Ale co jiného očekávat? Kromě vládní opozice se ho každý buď bojí, anebo si myslí, že ho může využít pro své cíle. Výroky na adresu BIS i novinářů nejsou stařeckým blábolem. Jsou zkonstruované tak, aby nahrávaly nevůli vůči NATO. To je vážně nebezpečné. Stejně nebezpečné je, že je s premiérem na jedné lodi. Ti dva se prostě potřebují a jejich spolupráce se táhne už od dob, kdy se privatizoval chemický a petrolejářský průmysl.
Ve výroční zprávě BIS jsme se dočetli, že „dezinformační weby“ jsou v drtivé většině provozovány českými provozovateli, kteří upřímně věří, že je nutné vystoupit z NATO a EU, a nejsou placeni Ruskem. Dle průzkumu Medianu si ohledně zahraniční politiky 23 procent Čechů myslí, že agresivnější jsou Američané, 26 procent soudí, že agresivnější jsou Rusové a 51 procent tvrdí, že obě velmoci jsou agresivní stejně. Odvrací se Češi od Západu? Zklamal je Západ v tom směru, že by raději „politiku všech azimutů“, „neutralitu“ apod.? Nebo je náš národ mediálně negramotný a ovlivnitelný nepřátelskou propagandou?
Vůbec si nemyslím, že by se Češi odvraceli od Západu. To dělá jenom menšina, která je ale dnes nejhlasitější. Sám uvádíte, že těsná většina hodnotí USA a Rusko jako stejně agresivní. Ono je to dané historickou zkušeností. Lidé to cítí tak, že žádné velmoci bychom neměli věřit. Lidé nejsou mediálně negramotní. To je jenom konstrukt.
Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná? V předtuše blížící se hospodářské krize prý rozhazuje, neinvestuje a premiér vše překrývá nákladnou až narcisistní propagandou?
Proč vám mám odpovídat, když jste to zodpověděl sám v otázce? Jednání premiéra je nezodpovědné, pořád je to ono rozdávání koblih. S propagandou podporovanou z jeho médií. Mimochodem, jejich materiály už ani nečtu. Taková smutná legrace je skutečnost, že z tištěných novin je nyní asi nejobjektivnější bulvární Blesk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala