Pane Hönigu, jak, jako bývalý místopředseda SPOZ, vnímáte úspěch Miloše Zemana v postu prezidenta?
Miloš Zeman nabídl voličům vizi a zkušenost, což jedno nebo druhé ostatním kandidátům, zdá se, scházelo. Je to však také úspěch všech, kteří se aktivně do kampaně zapojili a pomáhali na všech úrovních sběrem podpisů počínaje a konče například šílenstvím sociálních sítí.
Objevily se informace, že po vítězství Vašeho čestného předsedy Miloše Zemana enormně stoupá nárůst zájemců o vstup do Vaší strany.
Ve volbách v roce 2010 jsme měli velmi málo času veřejnost seznámit s myšlenkami a programovými prioritami. Nyní je SPOZ plnohodnotnou alternativou.
Nemyslíte si, že by se mohli hlásit i „spekulanti“, kteří by se mohli snažit o „rozklad“ strany zevnitř?
Spíše než spekulanti jsou v politice pijavice, které se ale nabalují především na koaliční strany.
Členy Vaší strany jsou jak lidé starší, tak i mladší. Jaký je věkový průměr?
Úplně bych opomenul otázku věku, protože mladí mají energii, starší zase zkušenost.
Jste hrdý na to, že právě představitel a „zakladatel“ strany Miloš Zeman je tím, kdo oslovil nejvíce voličů, a že přes všechny mediální ataky zvítězil? Upřímně, čekal jste to?
Hrdý určitě ano. A jestli jsem očekával takový výsledek. Pokud něco očekáváte, dopadne to většinou úplně jinak, a pokud se chcete vyhnout zklamání, musíte proto sám něco udělat.
Vy sám jste mladý, nadějný již politik. Nedostal jste třeba od pana Zemana či z jeho týmu nějakou nabídku, být mu více po boku? Třeba jít s ním na Hrad?
Už doslova od vyhlášení výsledků se média soustředila na nejrůznější spekulace se jmény. Volební období prezidenta začíná až dnem složení slibu a pouze na prezidentovi je, aby si vybíral své spolupracovníky k naplnění své vize.
Jaké máte cíle, čeho byste rád dosáhl v SPOZ?
Jelikož sám jsem pedagog a v SPOZ jsem vedoucím odborné komise pro oblast školství, rád bych prostřednictvím programu apeloval na úpravu vzdělávacího systému. Bohužel kvalita vzdělání na školách upadá, odborníci nejsou a i voliči se bez znalostí snáze nechají opít rohlíkem.
Jak se díváte na osobu Miroslava Šloufa? Je, dle Vašeho názoru, démonizován a považován za nějakou šedou eminenci nebo jsou obavy lidí, politiků, novinářů „reálné“?
Miroslav Šlouf je pod takovým drobnohledem médií, že ani není možné, aby na té démonizaci bylo něco pravdy.
Vy sám jste byl sociální demokrat, pak jste se stal jedním ze zakládajících členů SPOZ. V čem vidíte zásadní rozdíl?
Především v lidech a jednoznačně programu. Pokud si vezmete do rukou oba programy, rozdíl je patrný.
Kromě politiky působíte jako vysokoškolský pedagog. Zajímají se Vaši studenti o politiku, diskutujete o tom někdy?
Zákon o vysokých školách mi toto zakazuje a rád bych, kdyby to dodržovali také ostatní na jiných školách.
Co je Vaším únikem od práce, když chcete relaxovat? Běháte, boxujete…?
Obojí, jen běhu teď brání několik centimetrů globálního oteplování. Ale samozřejmě na prvním místě je sport.
Jaké jsou Vaše ambice. Znovu kandidovat v parlamentních volbách?
Raději opusťme spekulace o pozicích a místech. Důležité je, abychom byli něco platní, a pak je jedno, jestli to bude Pepík nebo Franta.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus