Zločin! Marek Benda k Istanbulské smlouvě. Vážné informace

30.10.2018 12:11 | Zprávy

Tzv. Istanbulská úmluva, která má za cíl potírat násilí na ženách, vzbuzuje napříč společností silné kontroverze. Dokument vydaný Radou Evropy byl jako první v roce 2012 ratifikován Tureckem, později se připojilo mnoho dalších evropských států. Česká republika patří společně se Slovenskem a třeba Maďarskem k několika zemím, kde byla sice úmluva přijata, ale ještě nedošlo k ratifikaci. Kriticky se k Istanbulské smlouvě vyjadřuje poslanec Marek Benda, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz označil dokument za zcela zbytečnou záležitost, motivace jeho předkladatelů navíc prý leží někde úplně jinde než v rovině ochrany žen před domácím násilím.

Zločin! Marek Benda k Istanbulské smlouvě. Vážné informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Již v roce 2006 byl přijat zákon č. 135/2006 Sb., na ochranu před domácím násilím. Je česká právní úprava nedostatečná, co se týče ochrany před domácím násilím?

Nemyslím si, že by se Istanbulská úmluva měla přijímat a ratifikovat. Já budu jejím zásadním odpůrcem, pokládám ji za mimořádně špatný dokument a nemyslím si, že ji potřebujeme k čemukoliv ohledně ochrany násilí páchaného na komkoliv ve společnosti, ať už jsou to ženy, muži, či jiná skupina. Naše právní úprava je bohatě dostačující, a dokonce i ti předkladatelé to uznávají.

Jak si Česká republika stojí v oblasti rovnoprávnosti žen a mužů? Došlo v této otázce od revoluce k nějakému posunu, a pokud ano, hodnotíte jej pozitivně?

Určitě došlo k velkému posunu. Já nejsem příznivcem nějaké úplné rovnoprávnosti, myslím si, že ženy a muži jsou rozdílné bytosti, a vůbec nevidím nic divného na tom, když některé práce jsou více mužské a jiné více ženské a nebudu si hrát na nic jiného. Ale myslím si, že v rovnosti šancí a v možnostech toho, jak se kdo chce uplatnit, došlo od revoluce k výraznému posunu.

Ohrožuje Istanbulská úmluva přirozené pozice žen a mužů? Zde je citace ze samotné úmluvy, kterou kritizoval europoslanec Tomáš Zdechovský: „Strany podniknou nezbytná opatření pro podporu sociálních a kulturních vzorců chování žen a mužů s cílem vymýtit předsudky, zvyky, tradice a další praktiky, jež jsou založeny na předpokladu podřízenosti ženy anebo na stereotypním pojímání rolí žen a mužů.“

Stereotypní vnímání role žen a mužů, jak jsem předeslal ve své předchozí odpovědi, nepokládám za něco, co by bylo špatně. Takže ano, ta smlouva je založena na zcela chybných úvahách, a to nejen v této oblasti. To je bohužel celá ta neomarxistická teorie genderu, která poté, co jsme ve dvacátém století zažili nejprve ty rasové teorie, které nám chtěly vyrobit novou rasu, pak třídní teorie, které nám chtěly vyrobit beztřídní společnost, tak nyní je teorie genderu, která nám chce vyrobit bezpohlavní společnost. To je něco, s čím zásadně nesouhlasím. Všichni tito autoři jsou přesvědčeni, že Boží stvoření byla chyba a musíme to po Pánu Bohu nějak opravit. Já jsem zásadním odpůrcem tohoto, takže ano, vnímám stereotypně roli muže a ženy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…