Díky slovům prezidenta Zemana na TV Barrandov se začalo opět hovořit o prezidentské pravomoci zastavit trestní stíhání neboli abolici. Vyjasněme si, prosím, na úvod, co znamená abolice a jaké místo má mezi pravomocemi prezidenta republiky.
Abolice je součást prezidentova práva milosti. Uděluje se v rámci neskončeného trestního řízení, které se tím zastavuje. Tedy ještě před vynesením rozsudku. Prezident tak může učinit v rámci přípravného řízení před podáním obžaloby i v rámci řízení před soudem. Obviněný, který tuto milost získal, má právo žádat o pokračování trestního řízení. Pak soud rozhoduje jen o vině, neukládá trest.
Někteří namítají, že se jedná o přežitek z feudálních časů, kterým panovník projevoval svou velkorysost a současně suploval nedostatečné opravné prostředky, a proto v dnešním moderním republikánském systému ztrácí smysl. Má podle vás stále smysl?
Smysl má a prezident Miloš Zeman by ji měl užívat častěji. Znám manipulace vedení státního zastupitelství s trestním řízením. Obecně je znám příklad, kdy si vrchní státní zastupitelství protiústavně vybírala soudy pro nařízení odposlechů a domovní prohlídky. Nejvyšší státní zastupitelství kryje protiprávní činnost některých státních zástupců. Je tedy prostor pro hlavu státu, aby proti těmto nezákonnostem zasáhla formou milosti. Pro mne není Nejvyšší státní zastupitelství zárukou pro nestranné rozhodnutí podle práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo