Zločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník

20.09.2019 11:13 | Zprávy

ROZHOVOR Slova prezidenta Miloše Zemana, že uvažuje o tom, že by v případě znovuotevření trestního stíhání premiéra Babiše nejvyšším státním zástupcem uvažoval o využití pravomoci zastavit trestní stíhání, které se tím stává zpolitizovaným. Okamžitě se objevily protesty, že tím zneužívá právo a rozbíjí právní stát. Ústavní právník docent Zdeněk Koudelka zklidňuje emoce faktickými argumenty.

Zločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Díky slovům prezidenta Zemana na TV Barrandov se začalo opět hovořit o prezidentské pravomoci zastavit trestní stíhání neboli abolici. Vyjasněme si, prosím, na úvod, co znamená abolice a jaké místo má mezi pravomocemi prezidenta republiky.

Abolice je součást prezidentova práva milosti. Uděluje se v rámci neskončeného trestního řízení, které se tím zastavuje. Tedy ještě před vynesením rozsudku. Prezident tak může učinit v rámci přípravného řízení před podáním obžaloby i v rámci řízení před soudem. Obviněný, který tuto milost získal, má právo žádat o pokračování trestního řízení. Pak soud rozhoduje jen o vině, neukládá trest.

Někteří namítají, že se jedná o přežitek z feudálních časů, kterým panovník projevoval svou velkorysost a současně suploval nedostatečné opravné prostředky, a proto v dnešním moderním republikánském systému ztrácí smysl. Má podle vás stále smysl?

Smysl má a prezident Miloš Zeman by ji měl užívat častěji. Znám manipulace vedení státního zastupitelství s trestním řízením. Obecně je znám příklad, kdy si vrchní státní zastupitelství protiústavně vybírala soudy pro nařízení odposlechů a domovní prohlídky. Nejvyšší státní zastupitelství kryje protiprávní činnost některých státních zástupců. Je tedy prostor pro hlavu státu, aby proti těmto nezákonnostem zasáhla formou milosti. Pro mne není Nejvyšší státní zastupitelství zárukou pro nestranné rozhodnutí podle práva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …