Znalec česko- čínských vztahů Jan Kohout: Kdo tvrdí, že Číňané chtějí ovládnout naši zemi, ten nechápe realitu

18.05.2019 18:23 | Zprávy

ROZHOVOR Čína žije svůj sen i realitu a neustále se zvyšuje životní úroveň tamních občanů. ParlamentnímListům.cz to řekl bývalý ministr zahraničí, diplomat a prezident Institutu Nové Hedvábné stezky Jan Kohout. Důrazně se postavil za Jaromíra Jágra, na kterého se stále valí kritika za to, že do Číny cestoval s prezidentem Zemanem.

Znalec česko- čínských vztahů Jan Kohout: Kdo tvrdí, že Číňané chtějí ovládnout naši zemi, ten nechápe realitu
Foto: eu2009.cz
Popisek: Exministr Jan Kohout

Prezident Zeman se vrátil z již páté návštěvy Číny. Na závěrečné tiskové konferenci uvedl, že teď konečně čínská investiční expanze opravdu začne. Nasvědčuje tomu aktuální situace i výsledky aktuální cesty do Pekingu?

Poslední cesta pana prezidenta potvrdila vysokou úroveň česko-čínských vztahů a věřím, že předznamenává i jejich novou etapu. Ta by se měla vyznačovat rychlejším a výraznějším rozvojem ekonomicko-obchodních vztahů. Příběh s Čínou není pouze o čínských investicích v České republice, ale i rychlejším otevírání se Číny pro české výrobky a služby a větší ochranu investic a duševního vlastnictví. Musí jít více než dříve o obousměrnou cestu či dálnici. Zda se naplní očekávání ohledně většího přílivu investic do Česka, ukáže až čas.

Předpoklady jsou pro to lepší než v předchozím období. Na vládní úrovni na české straně se otěží ujalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a s novým ministrem jsem přesvědčen, že koordinační role tohoto rezortu, který bude hlídat vládní a státní priority, bude rozhodující. Stav, kdy v Česku existovalo několik subjektů, které tzv. „držely klíče od Číny“, zdá se končí. Na čínské straně nahrazuje zatím nejvýraznějšího a problémového investora CEFC (byť se spíše jednalo o akvizice) mnohonásobně větší a transparentnější investor, státní CITIC. To jsou faktory, které mě vedou k opatrnému optimismu.

Jak si vysvětlujete, že by výraznější obchody měly začít až pět let po obnovení užších vzájemných vztahů? Je to ze strany Číňanů běžné, nebo jsme v České republice dělali něco špatně?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Vlk, pamětník totality: Foltýnova parta jako výhonek stalinistických časů

4:46 Václav Vlk, pamětník totality: Foltýnova parta jako výhonek stalinistických časů

Plukovník Foltýn, kterého jmenoval a na jehož hlavu za to padá odpovědnost, tedy Petr Fiala, je výho…