Evropský parlament ve středu hlasoval o negativním stanovisku k přijetí výjimky z Lisabonské smlouvy. V roce 2009 si ji vymohl tehdejší prezident Václav Klaus kvůli obavám, že by mohlo dojít k prolomení tzv. Benešových dekretů a odsunutí sudetští Němci by si nárokovali majetek v Česku. Právní experti takové riziko většinou vylučují.
"Hlasoval jsem pro tuto zprávu, protože je to nástroj, který by mohl vést k tomu, že se Česká republika možná nebude snažit mít neustále nějaké výjimky," zdůvodnil europoslanec Stadler, proč dal hlas návrhu, který doporučuje českou výjimku zamítnout.
Poválečnou historii v Československu vylíčil před europoslanci extrémně dramaticky. "Musíme se podívat na vše, co se v České republice dělo po válce. Jedná se o miliony zavražděných lidí a miliony odsunutých lidí. Něco takového nemůžeme akceptovat. Nemůžeme v EU akceptovat stát, který se nepřizná ke své historické vině," uvedl rakouský europoslanec.
"Uvědomme si, že lidé, kteří byli vyhnáni, 800 let přispívali k blahobytu České republiky," dodal závěrem svého vystoupení Stadler. "Česká republika se bohužel dostala do Evropské unie, přestože platily Benešovy dekrety. Znamenají porušování lidských práv a nyní se zdá, že Česká republika odmítá vše, co by se mohlo odsunutých občanů týkat," prohlásil kriticky Stadler.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh