Tomuto výkladu dal v minulém týdnu de facto za pravdu ústavní právník Jan Kudrna. „V klíčové otázce, kdy může být premiér odvolán, ústava podmínky nestanoví. Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém,“ připustil Kudrna.
„Myslím, že ta formulace je spíše nešťastná. Je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům,“ vysvětlil příčiny nejasností ve výkladu ústavy právník Jan Kysela.
V pondělí pak přidala své vyjádření i osoba nejpovolanější, které se toto právo bude od března bezprostředně týkat. „Myslím si, že to vyplývá z velmi extenzivního výkladu ústavy,“ připustil pro server IDNES.cz nově zvolený prezident Miloš Zeman. Nenaznačil, zda se tímto širokým výkladem ústavy hodlá řídit, ale MF DNES usuzuje, že jeho slova mohou Petra Nečase i všechny případné následující premiéry zneklidnit.
Dosavadní prezidenti Václav Havel a Václav Klaus o této možnosti nikdy neuvažovali a akceptovali, že vládu může sesadit Poslanecká sněmovna. Po zvolení Miloše Zemana a jeho ostrém útoku na legitimitu současné Nečasovy vlády se ovšem objevily názory, že prezidentovi ústava dává i tuto pravomoc. Od té doby se právníci i politici přou, zda si prezident může takový krok dovolit.
Sám premiér Petr Nečas již dříve k této možnosti řekl: „Podobný krok prezidenta bych označil za ústavní puč.“ Jiní politici, například bývalý předseda Senátu Petr Pithart, ovšem jednoznačně prohlašovali, že prezidentovi ústava tuto možnost nedává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav