Jedním z nejvíce diskutovaných témat během fungování vlády Petra Nečase bylo zvyšování sazeb daně z přidané hodnoty. To dramaticky prudší od začátku letošního roku nepřineslo kýžený efekt v podobě vyššího příjmu pro státní rozpočet. Přesto se vláda rozhodla vstoupit do stejné řeky a přes potíže s rebely z řad ODS si doslova na poslední chvíli prosadila zvýšení DPH i od příštího roku, i když jen o jediné procento u obou sazeb.
Koalice ještě s využitím hlasů poslanců strany LIDEM schválila vládní daňový balíček, který od příštího roku zvyšuje daň z přidané hodnoty na 15 a 21 procent. Ten v pátek odpoledne svým podpisem "přiklepl" i prezident Václav Klaus.
- TÉMA: DPH
V tomto státě je naprosto daňový ráj
„Už dva roky protestujeme proti zvýšení DPH. Podnikatelé sice spíš přijímají zvýšení nepřímých daní, což daň z přidané hodnoty je, ale dávají přednost tomu daně lépe vybírat než je zvyšovat,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka.
Trnem v oku mu je především stále slabší výběr daní. „V tomto státě je naprosto daňový ráj, v němž se lze velice lehce a elegantně vyhnout placení dépéháčka. A zase jen ti poctivci, kteří daně řádně platí, to odnesou, protože je to trvale ničí. Je to taková spirála smrti. Bohužel už to tvrdíme dva roky, ale bez úspěchu,“ říká Zdeněk Juračka.
Zvýšení ceny a špatný psychologický moment pro zákazníka
Další zvýšení DPH bude mít negativní dopad na situaci obchodníků. „Promítne se do ceny a čím jsou vyšší ceny, tím při dnešní ekonomické situaci ve státě a stavu rodinných rozpočtů bude klesat i zájem zákazníka. A zvýšení daně samo o sobě, třeba i jen o jedno procento, je špatný psychologický moment pro zákazníka,“ tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník