Součástí konference k výročí založení firmy Baťa byla také debata hostů podnikové i akademické sféry. Na to, jaký byl Tomáš Baťa junior vzpomínal Stanislav Knotek, který provozuje advokátní praxi zaměřenou na firemní klientelu a byl jeho blízkým spolupracovníkem. Dnes spolupracuje s Baťovou manželkou Sonjou. „Nikdy neopomenul nahlédnout do sociálního zázemí spolupracovníků. Jestli se ti lidé zbytečně nedřou. Pokud zjistil, že něco nefunguje, dokázal se postarat o nápravu,“ uvedl Knotek.
„Jedenkrát jsme se vydali do Hamé, se zájmem si prohlédl provoz a když seděl u kávy s nejvyšším managementem, tak se ho ptali, co na to říká. On se zamyslel a sdělil: Víte, pánové, nejvíce mě oslovilo, v jakých kancelářích pracujete. Když vidím, že tu nemáte komfort, tak je zřejmé, že prostředky investujete do rozvoje a ne na svůj osobní prospěch. To je znak zodpovědného kapitalismu,“ popisoval.
Baťa měl dokonale propracované vyhodnocování
Ke slovu se pak dostal Jaroslav Odstrčil, který pracoval v řadě baťovských společností a dnes zastává funkci manažera pro logistiku. Je dlouholetým členem statutárních orgánů Baťa, a. s., Česká republika a Baťa Slovensko, a. s. „Při první návštěvě pan Baťa řekl: Já nemám ve své firmě zaměstnance, já mám spolupracovníky. Všichni jsme za to byli vděční,“ uvedl Odstrčil. „V debatách s panem Baťou mladším jsem si uvědomil, že existovalo velké očekávání, co návrat firmy do Česka přinese. Jak se změnila mentalita lidí? Budou schopní reagovat na nové potřeby?“ a dále pak pokračoval: „Tvrdilo se, že jedním z největších výdobytků socialismu je plánované hospodářství, to byly pětiletky. Když jsem přišel k Baťům, tak to byl šok. Říkal jsem si, že kdyby se v socialismu tak plánovalo, tak bychom ho nezbořili. To byly nezapomenutelné zkušenosti,“ dodal.
Foto z akce:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá