Nečas šel do sebe. V dopise členům ODS přiznal, že není neomylný

26.10.2012 22:10 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Předseda ODS Petr Nečas v pátek rozeslal členské základně ODS devítistránkový dopis, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Analyzuje v něm příčiny volebního debaklu a nastiňuje novou vizi. Varuje též před pádem vlády s tím, že by se prý ODS na další vládě již nepodílela.

Nečas šel do sebe. V dopise členům ODS přiznal, že není neomylný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb

Nečasova vize pro Kongres ODS, který se má konat 3. až 4. listopadu v Brně se jmenuje „Cesta k důvěře.“

Na úvod dopisu Nečas poděkoval členům a kandidátům ODS za volební kampaň.  „Volby nedopadly pro Občanskou demokratickou stranu dobře. Utrpěli jsme těžkou porážku a nemůže nás příliš uklidnit, že podobných i horších výsledků dosahovaly v těchto typech voleb v minulosti všechny strany nesoucí vládní odpovědnost, ať už vlevo nebo vpravo. Vedení ODS v čele s jejím předsedou nese odpovědnost za vše, co se ve straně odehrává, a této odpovědnosti se nikdo nezříká. Nezříkám se jí ani já osobně. Je to pro mne jasný signál k hodnocení, co jsem mohl v čele vlády nebo ODS udělat lépe. Nepovažuji se za neomylného,“ napsal kajícně Nečas.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu…

Zatímco ODS v krajských volbách v roce 2008 obdržela přes 20 procent hlasů a v absolutních číslech 687 tisíc hlasů  a tehdy se mluvilo o propadáku, letos je to dvojitý propadák s 320 tisíci hlasů, což je jen 12 procent a méně než polovina hlasů ze srovnatelných voleb v roce 2008. ODS získala jen čtyři senátory.

Podle Nečase je nutné přijmout tento vzkaz voličů s pokorou. „Musíme se důkladně zamyslet nad tím, proč pravicový volič ztratil důvěru v představitele občanských demokratů. Určitě to nebude jeden důvod, bude jich mnohem více, a proto lze těžko hledat jen jediného viníka,“ myslí si předseda strany.

Přesto bych rád apeloval na všechny, abychom i přes tuto tvrdou lekci nepropadali defétismu. Prohráli jsme bitvu, ne válku, a pro další zdravý rozvoj naší politické strany je mimořádně důležité pochopit příčiny této prohry, rozebrat je poctivě a bez emocí. Neztrácejme přitom sebevědomí a využijme této situace k napnutí všech sil obnovit důvěru v naši stranu do budoucna. Občanská demokratická strana zůstává po jednadvaceti letech existence nejsilnější stranou v pravé části politického spektra, což prokázaly i tyto volby.

Pokles voličské přízně pravice jako celku je však takový, že nemáme čas ani prostor se tím Konejšit,“ pokračuje Nečas, podle něhož ale není důvod k panikaření či vyřizování si osobních účtů.

Znechucení voličů

„Na konci této debaty, která jistě bude pestrá a ostrá, musí být jednotná, silná a vypočitatelná ODS. Musíme si uvědomit, že my všichni jsme na jedné lodi jménem ODS. Máme a vždycky jsme měli velkou odpovědnost za vývoj této země, a měli bychom to mít stále na paměti.

Nejednotná a nestabilní ODS nebude mít šanci na reparát. Pokud chceme znovu nabýt důvěry veřejnosti, musíme nejprve věřit sami sobě. Sami zároveň musíme zůstat věrohodným koaličním partnerem, který je schopen dodržovat politické dohody, a který totéž očekává od ostatních,“ apeluje Nečas.

Hlavní zprávou pro ODS voleb podle Nečase je, že její potenciální voliči zůstali doma.  „Je zjevné, že ve společnosti dlouhodobě vzrůstá napětí a nespokojenost se současnými politickými poměry. Projevuje se především zvyšujícím se negativním postojem obecně k politice a jejím představitelům,“ vysvětluje příčiny debaklu premiér.

Podle něho volání po změně a znechucenost z politiky nahrává novým mesiášům, kteří nemají řešení, ale mají mediální prostor, a současně to oslabuje velké strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…