Tohle je válka v ODS. Vzpoura proti Nečasově vládě kvůli akciím

18.02.2013 16:09 | Zprávy

ANKETA V ODS vznikl spor ohledně anonymních akcií. Předseda Rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek chce, aby akcionáři firem, které se neucházejí o veřejné zakázky, mohli zůstat anonymní. Suchánek v ODS rozhodně není sám.

Tohle je válka v ODS. Vzpoura proti Nečasově vládě kvůli akciím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonná rada ODS

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

„Ten, kdo se uchází o jakoukoli státní korunu, musí odhalit svou majetkovou strukturu, Ale těm, kteří se státem neobchodují, by měl být ponechán současný stav. Jde o 23 tisíc firem a myslím si, že podezírat všechny je špatně. Není to fér vůči těm, kteří také nemají rádi korupci, ale budou poškozeni, i ti, kteří korupci nedělají. A ti, kteří kradou, stejně najdou způsob, jak to obejít,“ řekl Suchánek o svém návrhu pro Týden.cz.

Populismus a podvod na voliče

Poslanec ODS, který nechtěl být jmenován, upozornil ParlamentníListy.cz na řadu úskalí vládního návrhu. Podle něho nic neřeší a může v důsledku pouze vyhnat slušné investory.

„Ať je vlastníkem, kdo chce, když nechce nic po státu. Když se přijme vládní návrh, nic se nevyřeší, pouze se to přesune o krůček dál. Někdo si zaregistruje firmu v Lichtenštejnsku a ta bude mít podíl v české firmě. Dobře, majitel bude znám. Bude to firma v cizině s anonymními akcionáři. To si fakt pomůžeme. Lze to obejít mnoha způsoby. Například opčními smlouvami: Já budu poslanec, dám opční smlouvu, že nastrčený bílý kůň mi předá de facto mou firmu za pár let, až skončím v politice a zatím budu lobbovat pro státní zakázky pro tuto firmu. A lze najít cesty, jak dostat peníze ven ještě před převedením,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

„Je to celé plácání do vody a podvod na občany. Vezměte si, že u nás podnikat může být i bezpečnostní riziko a když například mafie zjistí, kdo je majitel firmy, může ho vydírat, že když nezaplatí výpalné, unesou mu děti a tak dále. Sice by to podle vládního návrhu nemělo být veřejně přístupné, ale jen pro státní orgány, ale víme, že jsou různí novináři, kteří si chodí do policejních spisů, jako by to byli vyšetřovatelé. Budou pak účelově vytahovat na veřejnost vlastníky, které budou chtít praštit přes prsty. Nakonec ty podnikatele vyženeme do zemí, kde jsou anonymní akcie legální a oni nebudou danit tady. Takže navíc kvůli hloupému populismu, který nic neřeší, přijdeme o příjmy do státního rozpočtu. Klaus má zase pravdu,“ dodal poslanec, který považuje návrh s ukončením anonymity firem žádajících něco od státu za rozumný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …