Počítá se s modernizací a rozšířením služeb městské nemocnice, revitalizací a zateplením bytového fondu a rozvojem území pro rodinné bydlení v centru Bohumína. Ačkoliv je první verze rozpočtu schodková, jeho finální podoba, o které budou zastupitelé rozhodovat v listopadu, už bude koncipována jako vyrovnaná.
Rozpočet by se měl pohybovat okolo jedné miliardy korun. Jeho konečnou podobu ovlivní i plánované čerpání úvěru z dotovaného programu Jessika na přípravu zasíťovaných pozemků v lokalitě Petra Cingra, kde má vzniknout rodinná zástavba a relaxační zóna.
„Stejně jsme postupovali před lety při rekonstrukci národního domu ve Starém Bohumíně. Jde o využití peněz z evropských fondů návratnou formou na projekty, které generují zisk a u nichž by bylo velmi těžké získat dotaci. V tomto případě je tento typ úvěru pro město výhodnou variantou,“ informoval starosta Bohumína Petr Vícha.
Na nezastavěné ploše v centru města u ulice Petra Cingra město vybuduje 39 stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů, dále hřiště a chybět nebude ani menší vodní plocha s parčíkem. Stavební práce začaly už letos a příští rok se celá lokalita promění v atraktivní místo k životu, zejména pro rodiny s dětmi, protože v docházkové vzdálenosti je školka, škola, nákupní možnosti, restaurace a autobusová zastávka. V rozpočtu na příští rok je na tuto investiční akci vyčleněno 31,5 milionů korun.
„Projekt jsme kvůli pandemii a výpadkům v daňových příjmech museli o rok odložit. První pozemky k prodeji bychom chtěli formou licitace nabídnout na začátku příštího roku. Rozloha parcel bude od 750 do 1450 metrů čtverečních. Vzhledem k obrovské poptávce po pozemcích a nemovitostech čekáme, že je vylicitujeme za takové částky, které naši investici zhodnotí,“ upřesnil Vícha.
Další velkou stavební akcí, která si vyžádá 43 milionů korun z městského rozpočtu, je výstavba nového ambulantního traktu s centrální čekárnou v Bohumínské městské nemocnici. I na tomto projektu se už začalo pracovat. Přístavba k nemocničnímu pavilonu D umožní nemocnici soustředit všechny ambulance do jednoho místa, zázemí tu najde i pracoviště rentgenu, sádrovny a zákrokový sálek. Další desítky milionů korun půjdou v příštím roce na zateplení městských bytových domů a výměnu výtahů. Přes deset milionů korun spolkne výstavba kanalizace v městských částech Skřečoň a Pudlov.
Město doufá, že plánované investiční akce příliš nezkomplikují problémy, které nyní celý stavební sektor provází. „Protahuje se projektová příprava kvůli složité legislativě, zejména u investic, které trvají delší dobu. Firmy mají potíže nejen s narůstající cenou materiálu, ale také s jeho nedostatkem, stejně jako s chybějícími pracovními silami. Tudíž se nám prodlužuje termín dokončení investičních akcí. Zákony nám nedávají příliš mnoho legálních možností, jak situaci řešit. To je momentálně problém nejen Bohumína, ale všech měst a obcí v České republice,“ konstatoval Vícha s tím, že aktuálně se město potýká s problémy na všech větších stavbách, například u revitalizace bytových domů v bývalé dělnické kolonii v Okružní ulici.
Ta odstartovala letos na jaře a potrvá prakticky celý příští rok. V osmi domech z roku 1908 vznikne 52 nových dvou až čtyřpokojových bytů s vnitřním zateplením, centrálním vytápěním a balkony, budovy si však zachovají historicky cenný vzhled.
Nejvýznamnější investiční akce roku 2022:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV