Základní myšlenkou projektu je individuální podpora rodin a hlavně rodičů s dětmi s mentálním nebo kombinovaným postižením, a to formou sdílené péče. Rodiče dětí s postižením zažívají dlouhodobý stres a odlehčení v podobě pravidelné péče od dobrovolníka pomáhá vysoké zatížení vyrovnávat. Dobrovolníci hostitelé nejčastěji každý týden tráví čas s dítětem, a to úplně běžnými činnostmi – chodí na procházku, vaří si, hrají si. Obě strany získávají nové zážitky a sociální kontakt.
Hostitelem homesharingu se může stát každý člověk, pár či rodina. Nejdůležitější je chuť pomáhat a volný čas, který dítěti věnujete. Samotnému seznámení s rodinou a dítětem předchází zaškolení ve spolupracující organizaci. Pro Brno a Jihomoravský kraj je to Slezská diakonie (ZDE). Kurz zájemce připraví na specifika spolupráce s dítětem s postižením. Nikdo tedy nemusí mít strach, že spadne nepřipravený do zcela neznámé situace. Následně probíhá seznamování a budování důvěry mezi rodinou a hostitelem.
Homesharing (ZDE) vznikl v Irsku a úspěšně v něm a dalších západních zemích funguje už 30 let. U nás pilotní projekt probíhal v letech 2018 a 2020 v Praze, Středočeském a Pardubickém kraji. Od loňského roku s podporou nadačního fondu Abakus expanduje homesharing do celé republiky.
(zdroh: brno.cz)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV