Brno: Rekonstrukce parku Lužánky je u konce

15.04.2012 16:00 | Zprávy

V letošním roce končí dlouhodobá rekonstrukce městského parku Lužánky.

Brno: Rekonstrukce parku Lužánky je u konce
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Slavnostní otevření parku se uskuteční v úterý 17. dubna 2012 za účasti primátora města Brna Romana Onderky a náměstka primátora Ladislava Macka. Poslední, pátá, etapa, která v těchto dnech skončila, byla zaměřena zejména na asanaci dřevin, terénní úpravy, výsadby stromů, keřů a půdopokryvných dřevin. Rovněž byla dokončena cestní síť a vybudováno bludiště. Prostor byl osazen novými lavičkami a odpadkovými koši. Jednalo se o investici města ve výši 16 mil. Kč, z toho byla dotace z evropských fondů ve výši 5,8 mil. Kč.

„Končí dlouhodobá rekonstrukce jednoho z nejstarších městských parků, který prošel celkovou proměnou a regenerací. Jsou zde nové zpevněné cesty, nové dřeviny, je doplněn městský mobiliář atd.,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Oprava parku od r. 1991

I. etapa - plocha od nároží parku u ulice Lidická a Lužánecká

II. etapa - plochy podél Lidické a Lužánecké dovnitř parku

III. etapa - centrální plocha za Střediskem volného času

IV. etapa - 1 část - plocha podél ulice Pionýrské, dětské hřiště (vyjma dopravního)

                   2. část - plocha na nároží ulici Lidická a Lužánecká, plocha před Střediskem volného času a kašna

V. etapa - 1. část - plocha podél ulice Drobného, dětské dopravní hřiště, dětské hřiště, vodní prvek - reminiscence toku Ponávka

                 2. část - plocha podél ulice Drobného (komunikace, sadové úpravy, mobiliář), bývalá psí louka (sadové úpravy) a vedlejší plocha (vybudování bludiště), plochy okolo laguny potoka (sadové úpravy), plochy kolem tenisových a volejbalových kurtů.

V průběhu rekonstrukcí byly do parku umístěny taktéž sochy a památník.

Z historie parku

Park Lužánky vznikl v letech 1786–1787 jako nejstarší městský park v zemích Koruny české na území původní lužné louky při Ponávce, jež patřila (13. století–1573) klášteru augustiniánek zv. herburky v Brně. V letech 1578–1773 byla tato louka přeměněna na užitnou (s hospodářským dvorem) a okrasnou zahradu kláštera jezuitů a po jejich odchodu z Brna tuto zahradu věnoval v roce 1786 městu Brnu císař Josef II. na zbudování městského parku za finanční podpory moravského gubernia. Park byl původně francouzského stylu, osázen vzácnými dřevinami i rostlinami, doplněn pečlivě udržovanými trávníky a stal se vyhledávaným místem výletů Brňanů. Konaly se tu různé slavnosti (1792 ohňostroj, 1802 příjezd arcivévody Karla, 1809 oslava Napoleonových narozenin aj.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Brno.cz

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

22:41 Uherské Hradiště: Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

V pátek 29. listopadu se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti rozsvítí vánoční strom. Souběžně …