Bruntál: Mimořádný objev - archeologové našli u bašty pozůstatky hradeb

23.07.2024 10:23 | Tisková zpráva

Bádání archeologů okolo bruntálské kamenné bašty přináší senzační objevy. Pod silnou vrstvou stavebního odpadu v blízkosti bašty našli před několik týdny pozůstatky středověkého opevnění. Práce archeologů na místě pokračuje.

Bruntál: Mimořádný objev - archeologové našli u bašty pozůstatky hradeb
Foto: bruntal.net
Popisek: Náměstí města Bruntál

Kamenná bašta byla archeology zkoumána naposledy v 80. letech minulého století. Aktuální snaha zapojit tuto stavbu mezi turistické zajímavosti města Bruntálu vedla k dalšímu výzkumu, který právě probíhá. A už nyní je jisté, že tato nenápadná stavba na Partyzánské ulici, zastrčena mezi paneláky, vydá řadu cenných objevů.

Bašta jako součást opevnění

„Doposud se podařilo prokázat, že město Bruntál bylo od středověku chráněno hlavní hradební zdí, širokou přibližně dva metry a vyzděnou z lomového kamene. Hradba byla na vnější straně doplněna příkopem. Později, patrně v průběhu přelomu 15. a 16. nebo v 16. století byl původní příkop zasypán a na jeho místě byla vybudována druhá, předsunutá linie městského opevnění, tvořená takzvanou parkánovou hradbou,“ sdělil František Kolář z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Mladší obrazové prameny 18. a 19. století, především veduty a nejstarší plány města existenci opevnění zděnou hradbou s věžemi a branami dokládají. „Demolice podstatných partií městského opevnění v průběhu 19. století, spolu s minimem dochovaných písemných zpráv, však komplikuje možnosti poznání jeho skutečné podoby, stáří a stavebního vývoje,“ uvedl archeolog Kolář.

„Věříme, že aktuální archeologická zjištění poskytnou rámcovou představu o podobě a stáří hradebního systému, a že se tyto poznatky podaří na základě spolupráce s městem nadále prohlubovat, např. výzkumem v místě dalších zaniklých hradebních věží, popř. městských bran. Výsledkem takovéhoto komplexního přístupu k archeologizovaným pozůstatkům městských hradeb v Bruntále by mohla v budoucnu být atraktivní prezentace veřejnosti, v podobě informačních tabulí, půdorysných rekonstrukcí v úrovni stávajícího terénu, popř. 3D vizualizací,“ pokračoval Kolář.

Další objevy na obzoru

Cílem další fáze výzkumu je zjištění rámcové doby výstavby hlavní městské hradby a vztah hradby k hradebním věžím. Archeologové se budou také zabývat otázkou pozice druhého, mladšího příkopu, který doplňuje předsunutou parkánovou hradbu.

Výzkum bašty a jejího okolí ještě pár týdnů potrvá. „Dokončení prací je plánováno na polovinu srpna tohoto roku. Následně budeme vše prezentovat vedení města i směrem k veřejnosti, a těšíme se na debatu o tom, jakým způsobem téma městského opevnění uchopit při úpravách okolí bašty či věže “ doplnil Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě. Zástupci vedení města výzkum podporují.

Nadšení vedení města

Podle starosty města Martina Henče mohou dosavadní i očekávané výsledky archeologického průzkumu významně změnit pohled na historii našeho města. „Na začátku byl náš záměr baštu zrekonstruovat a konečně ji vytáhnout ze stínu novodobé zástavby, jak si nepochybně zaslouží. Věděli jsme, že bašta je významná historická stavba, ale netušili jsme, nakolik cenný je to doklad o bohatých dějinách našeho města,“ řekl starosta.

Právě záměr rekonstrukce inicioval provedení archeologického průzkumu. „A ten změnil naše plány. Už dosavadní výsledky průzkumu ukázaly nový směr využití bašty. Nové úžasné objevy otevírají široké možnosti využití nejen pro naše občany, aby se dozvěděli něco nového o zajímavé historii Bruntálu, ale především pro cestovní ruch. Bašta s vazbou na hradební systém se může stát jedním z atraktivních turistických cílů společně s otevřením věže kostela a do budoucna plánovanou rekonstrukcí Farní uličky. Původní plán rekonstrukce bašty sice vzal za své, ale bašta jako atraktivita rozhodně bude stát za to, protože překvapivé objevy zůstanou odryty. Naší snahou bude společně s památkáři dodat místu atmosféru tak, aby odtud návštěvník odcházel se zážitkem a obohacen o nové poznatky,“ dodal starosta Martin Henč.

„Jsem nadšený, že se díky aktivní spolupráci s NPÚ daří nalézat nová a nová svědectví o historii našeho města. Očekávám, že se tyto informace podaří atraktivní formou prezentovat našim občanům a návštěvníkům Bruntálu,“ uvedl místostarosta města Bruntálu Petr Rys.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Město nechá prořezat suché a poškozené stromy

16:14 Jihlava: Město nechá prořezat suché a poškozené stromy

Zima je obdobím vegetačního klidu a zároveň časem pro potřebné kácení a pěstební probírky stromů a k…