„Obětavé práce našich učitelek a učitelů si moc vážíme, a proto jsme se před časem rozhodli vytvořit anketu, prostřednictvím které jim chceme poděkovat. I letošní ročník soutěže ukázal, že v Pardubickém kraji máme mnoho skvělých pedagogů, kteří se s láskou věnují výchově a vzdělávání dětí. Za svoji inspirativní práci si zaslouží náš obdiv a poděkování, proto jsme rádi, že můžeme alespoň touto cestou ocenit jejich úsilí. Také za rok 2024 bylo poměrně těžké vybrat opravdu ty nejlepší, protože poděkování si zaslouží všichni,“ řekl radní pro školství Josef Kozel, který se rozhodl udělit zvláštní Cenu radního pro školství paní učitelce Zdeňce Stuchlíkové z mateřské školy v Přelouči.
Krajské oceňování pedagogů nese jméno prvního československého ministra školství Gustava Habrmana, který je rodákem z České Třebové. „Gustav Habrman byl od roku 1918 dva roky ministrem školství a následně mezi lety 1921 a 1925 ministrem sociální práce. Rozhodně se tak řadí mezi významné osobnosti nejen našeho kraje, ale významnou měrou se podílel na budování nového státu,“ řekl hejtman Martin Netolický, podle kterého se ukazuje, že si oceňování našlo v kraji své místo. „Jsem moc rád, že s každým ročníkem přichází velice zajímavé nominace napříč nejen krajem, ale také všemi stupni vzdělávání. Pokud se podíváme na nové členy Síně slávy, tak zde najdeme opravdové osobnosti pedagogické profese,“ doplnil hejtman.
„Velice si vážíme možnosti hostit v Lanškrouně takovou událost, jakou je vyhlášení Učitele roku Pardubického kraje,“ uvedl starosta města Radim Vetchý a dodal: Každý z nás má v životě toho svého nejlepšího učitele, možná dva, kteří byli buď přísní a naučili nás, nebo byli inspirativní a motivovali nás, anebo byli pedanti a také nás motivovali, což jsme ovšem ocenili až později. Rád bych na ně na všechny vzpomněl, protože když takto učitel působí na své žáky, tak je to učitel, který pozitivně ovlivní jejich budoucí život.”
Cena Gustava Habrmana je učitelům udělována v kategoriích: mateřské školy, základní školy, střední školy a mimoškolní vzdělávání, do kterého spadají základní umělecké školy, domy dětí a mládeže, domovy mládeže a další volnočasové aktivity. Zvláštní kategorií je Síň slávy, která oceňuje učitele za příkladnou a dlouhodobou pedagogickou činnost bez ohledu na stupeň vzdělávání. Toto ocenění je určeno nejenom pro aktivní učitele, ale i pro učitele ? seniory. Poslední kategorií je Cena radního pro školství, která je udělována na základě jeho rozhodnutí.
Od 1. ledna můžete nominovat učitele za rok 2025 na adrese: ucitelroku@pardubickykraj.cz. Více informací o tom, jak nominovat, najdete ZDE.
Ocenění učitelé za rok 2024
Mateřské školy
Vítězka: Lenka Vápeníková – Mateřská škola v Líbánkách Litomyšl
Ocenění bez pořadí: Miroslava Benešová – Mateřská škola Morašice
Ocenění bez pořadí: Mgr. Bc. Monika Morávková – Mateřská škola Starý Mateřov
Cena radního pro školství: Zdeňka Stuchlíková – Mateřská škola Přelouč
Základní školy
Vítězka: Mgr. Jolana Pulkrábková – Základní škola Hrochův Týnec
Ocenění bez pořadí: Mgr. Vendula Hýblová – Základní škola U školek Litomyšl
Ocenění bez pořadí: Mgr. Lada Louženská – Masarykova základní škola Dolní Roveň
Střední školy
Vítěz: RNDr. Vladimír Vícha – Gymnázium Dašice Pardubice
Ocenění bez pořadí: Ing. Jaroslava Knířová – Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová
Ocenění bez pořadí: Ing. Alena Jelínková – Střední škola stavební Vysoké Mýto
Mimoškolní vzdělávání
Vítěz: Pavel Hlaváček – Domov mládeže a školní jídelna Pardubice
Ocenění bez pořadí: Josef Coufal – Pionýrská skupina Marie Sedláčkové Litomyšl
Ocenění bez pořadí: Pavel Suchý – DDM Kamarád Česká Třebová
Síň slávy
Ing. Petr Vojtěch – Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
Ing. Josef Strnad – Střední škola technická Vysoké Mýto
Růžena Bělobrádková – Mateřská škola Dr. Jana Malíka Chrudim
Mgr. Lenka Podzimková – IN MEMORIAM – Vyšší odborná a střední škola zdravotnická Ústí nad Orlicí
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV