Při loňských zářijových povodních natekla těmito komorami voda z řeky Vltavy do stokové sítě. „Některé komory jsou sice vybaveny hradidly, které je možné uzavřít a zamezit tak nátoku vody z řeky do kanalizace, ale není možné je využívat při silných deštích. Nedocházelo by totiž k odlehčení a navíc by hrozilo přetlakování kanalizační sítě,“ vysvětlil technický ředitel Jiří Lipold ze společnosti ČEVAK.
Máte strach z rostoucích volebních výsledků AfD?Anketa
Odlehčovací komory jsou tedy slabým místem na kanalizační síti a právě při povodních mohou ohrozit její provozuschopnost. „Zářijové povodně nám ukázaly slabá místa v systému, místa, kde by mohla v budoucnu vznikat rizika a škody na kanalizační síti, majetku města, ale hlavně občanů. Cítíme svoji povinnost při ochraně jakéhokoliv majetku, proto jsme se, jako vlastník vodohospodářského majetku i na základě doporučení ČEVAKu, rozhodli přistoupit k jejich osazení zpětnými klapkami. Je to relativně jednoduché opatření s velkou účinností,“ upřesnil Michal Šebek, náměstek primátorky.
„Automatické zpětné klapky budou na tři odlehčovací komory osazeny v letošním roce. Pomocí pružné membrány ve tvaru kužele dokáží zamezit nátoku vzduté vody z řeky do kanalizační sítě, ale zároveň umožní odlehčovací komoře plnit za srážek svou funkci,“ říká Jiří Lipold.
Město České Budějovice tímto rozšiřuje skupinu odlehčovacích komor vybavených automatickou zpětnou klapkou. V této chvíli ji už mají odlehčovací komory na Vrchlického nábřeží, u hotelu Budweis na Slepém rameni řeky Malše, u cyklostezky na sídlišti Vltava, v ulici Čsl. legií a v ulici Františka Jelena.
„Naším dlouhodobým cílem je eliminovat rizika spojená s povodněmi a přívalovými srážkami a předcházet škodám na kanalizační síti. Navíc se tím v zastavěném území města omezuje možnost úniku zápachu z kanalizace, zejména za horkých letních dnů,“ doplnil Michal Šebek.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV