Tým mladých kanoistů, který řadu let pod vedením zkušených trenérů i obětavých rodičů trénoval ve zdejších vltavských meandrech, náhle prudce zazářil ověnčen zlatými, stříbrnými i bronzovými medailemi z mistrovství světa v USA. V době, kdy je obecně závažným problémem přimět teenagery k jakémukoliv sportu, natož vrcholovému, působí tento úspěch jako skutečný zázrak. Vstupujeme tak do mimořádné historické epochy juniorského sportu, kdy v peřejích Vltavy vyrostl nový silný tým mladých vodáků.
Tato šťastná konstelace hned několika vodáckých talentů soustředěných v jednom klubu o sobě dala vědět už v předchozích letech. Po loňských nepřehlédnutelných mezinárodních úspěších přišla letos pro krumlovské kanoisty z klubu SK Vltava skutečná sezóna snů, která vyvrcholila v polovině letošního srpna fantastickou reprezentací České republiky v USA na Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let (U-23) ve sjezdu na divoké vodě.
Ze závodů přivezli členové SK Vltava celkem neuvěřitelných 12 medailí - a to konkrétně pět zlatých, čtyři stříbrné a tři bronzové. Výsledkově bylo Mistrovství světa nejúspěšnějším v historii ČR i klubu, z jehož šesti českokrumlovských závodníků si odtud hned pět dovezlo medaili - jmenovitě Anežka Paloudová, Karolína Paloudová, Antonín Haleš, Vojtěch Skořepa a Jan Klíma. Velká zásluha za tyto medaile patří kromě závodníků samotných i jejich trenérům Lukáši Novosadovi a Tomáši Paloudovi.
„Mistrovství za velkou louží se stalo nejúspěšnějším v historii České republiky. Pro nás krumlovské kanoisty zde došlo k naplnění cílů i snů", hodnotí účast svých svěřenců na závodech trenér Lukáš Novosad.
„SK Vltava může takto fungovat i díky velké podpoře města Český Krumlov, které si velmi ceníme. Věříme, že výsledky našich svěřenců v národním dresu dostatečně zúročují tuto podporu na mezinárodním poli" připojuje předseda SK Vltava Tomáš Palouda.
Jedním z hrdých sponzorů klubu SK Vltava je Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., který je zároveň majitelem jedinečného Fotoateliéru Seidel. Od doby jeho „vzkříšení" a znovuzahájení fotografické činnosti v roce 2008 vzniká pozvolna ve fotoateliéru novodobá „Galerie OSOBností", kde nachází místo význační pedagogové, umělci, architekti, lékaři, politici, topmodelky, aristokraté aj. významní lidé. Nechybí zde jména jako Josef Jonáš, Josef Czernin Kinsky, David Vávra, Viktor Preiss, Marek Vašut, Taťána Kuchařová, paní Baťová aj. Do jejich společnosti se ve čtvrtek 20. 8. 2015 zařadila šestice světově úspěšných krumlovských reprezentantů, kteří jsou na snímcích ve Fotoateliéru Seidel zachyceni i se svými trenéry.
„Fotoateliér Seidel se takto zase ve své přirozené funkci plynule vrací do běžného života Českého Krumlova, což je jedna z nejhezčích odměn, která se mohla nositelům projektu dostat a zároveň je to velký závazek do budoucna, kterým se Českokrumlovský rozvojový fond hlásí k další péči o tuto vzácnou památku" uvádí Miroslav Reitinger, jednatel fondu.
Informace o závodech:
Mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě se koná pravidelně jednou za dva roky. Letos se po necelých deseti letech (2007) juniorský šampionát vrátil na americký kontinent a přidalo se k němu premiérové samostatné MS ve sjezdu věkové kategorie "mladých seniorů" (v kanoistice je to do 23 let - V této věkové kategorii se ve sjezdu na divoké vodě doposud závodilo jen na národních úrovních). Šampionát se odehrál v Severní Karolíně v USA na řece Nantahala River, závodním střediskem bylo městečko Bryson City.
Národní výpravy byly poměrně početné, neboť se jednalo v podstatě vždy o dva reprezentační týmy. Nominační závody se odehrály na jaře. Proběhly samostatně pro juniory i pro kategorii U-23 a konečná výprava české mládežnické reprezentace čítala celkem 21 sportovců, poskládaných z různých kanoistických klubů v republice, přičemž z kanoistického klubu SK Vltava Český Krumlov se nominovala šestice (z ostatních klubů se nominovali max. dva závodníci). Krumlováci tak tvořili necelou třetinu výpravy. Jedním z reprezentačních trenérů byl v USA navíc českokrumlovský Lukáš Novosad.
Výsledkově se oběma českým mládežnickým reprezentacím nebývale dařilo a šampionát tak byl jednoznačně nejúspěšnější v historii české kanoistiky (pravděpodobně i obecně z pohledu národních výprav jako takových).
Česká juniorská reprezentace získala z šestnácti možných devět mistrovských titulů, česká reprezentace U-23 pak titulů pět. (celkový zisk medailí Junioři: 9 zlatých-8 stříbrných-3 bronzové, kategorieU-23: 5-3-4).
Výraznou měrou se na úspěchu zasloužili také českokrumlovští kanoisté:
Antonín Haleš (5 medailí)
Posledním rokem ve věkové kategorii U-23, jedna z „hvězd" národní výpravy, který již v loňském roce vybojoval bronzovou medaili na seniorském MS ve sprintu. V USA závodil v kategorii singlkanoí (C1) a deblkanoí (C2). Ve své hlavní kategorii C1 získal dvě stříbrné individuální medaile (klasický závod i sprint) a společně s olomouckým Richardem Hálou se stal Mistrem světa do 23 let ve sprintu deblkanoistů. V závodech tříčlenných družstev se podílel na zlaté medaili v klasickém závodě singlkanoistů a bronzové medaili ze sprintu singlkanoistů.
(ostatní výsledky: C2 klasický závod - 5. místo)
Anežka Paloudová (3 medaile)
Další z hlavních tváří české výpravy se do role favoritky juniorských závodů pasovala měsíc před šampionátem ziskem nečekané stříbrné medaile na Mistrovství světa seniorů ve sprintu. Její výkony v USA ale ovlivnila viróza, kterou prodělala týden před juniorským šampionátem, přesto dokázala vybojovat dvě stříbrné individuální medaile v kategorii singlkanoistek. Svou třetí medaili si dovezla ze závodu družstev, kde se podílela na titulu českých kajakářek ve sprintu.
(ostatní výsledky: K1 klasický závod - 7. místo, K1 sprint - 7. místo)
Jan Klíma (2 medaile)
Již třetím rokem juniorský reprezentant ve sjezdu na singlkanoi se letos výsledkově posunul do první desítky pořadí juniorských singlkanoistů. Z USA si přivezl dvě medaile ze závodu družstev, kde se podílel na mistrovském titulu v klasickém závodě družstev singlkanoistů a na bronzu ve sprintu družstev.
(ostatní výsledky: C1 klasický závod - 4. místo, C1 sprint - 7. místo)
Karolína Paloudová (1 medaile)
Zvláštnost české nominace, kdy se jedna z nejmladších členek výpravy těsně nekvalifikovala do juniorského reprezentačního družstva, ale paradoxně jí mimořádně vyšly nominační závody kategorie U-23. Do USA jela ve vyšší věkové kategorii především sbírat zkušenosti. Štěstí jí ale bylo nakloněno v klasickém závodě singlkanoistek, kde vybojovala nečekanou bronzovou medaili. Blízko k medaili byla pak také ve sprintu singlkanoí a v závodě družstev.
(ostatní výsledky: C1 sprint - 4. místo, K1 klasický závod - 9. místo, K1 sprint - 10. místo;
družstva: 3xK1 klasický závod- 4. místo, 3xK1 sprint-5.místo)
Vojtěch Skořepa (1 medaile)
Další z benjamínků juniorské výpravy, který se podílel na mistrovském titulu družstev singlkanoistů v klasickém závodě.
(ostatní výsledky: C1 klasický závod - 6. místo, C1 sprint - 8. místo)
Marie Mašínová
Posledním rokem juniorka je dalším nominačním paradoxem. Nominovala se do juniorského družstva na singlkanoi a do družstva U-23 na kajaku. Na šampionátu několikrát atakovala umístění na stupních vítězů, ale bohužel jí vždy malý kousek chyběl.
(výsledky: C1 klasický závod - 6. místo, C1 sprint - 7. místo, K1 klasik- 10. místo, K1 sprint - 9. místo;
družstva: 3xK1 klasický závod- 4. místo, 3xK1 sprint-5.místo)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV