Zastupitelstvo města schválilo na svém čtvrtečním zasedání přejmenování Komenského sadů, které se nacházejí v sousedství stejnojmenné ulice, na Schillerovy sady. Podnětem pro přejmenování byla žádost jednoho z občanů Chebu, který v ní uvedl: „Jak je možné, že se park v ulici Komenského jmenuje po učiteli národů, když je zde umístěna socha F. Schillera? Žádám tedy o přejmenování na Schillerovy sady nebo o okamžité odstranění busty básníka, neboť uvádí kolemjdoucí v omyl. Návštěvníci města a žáci okolních škol si myslí, že je to J. A. Komenský."
S přejmenováním sadů nebudou spojeny prakticky žádné náklady a administrativa. „Adresu tady nemá ani jedna fyzická nebo právnická osoba, takže si nikdo nebude muset měnit doklady, oznamovat novou adresu sídla firmy a podobně. Vymění se pouze cedule s názvem sadů. I tuto skutečnost jsme při rozhodování brali v úvahu. Název Komenského ulice zůstává pochopitelně zachován," řekl starosta Chebu Pavel Vanoušek.
Sady se tak vracejí ke svému historickému názvu. V roce 1892 zde byl odhalen pomník připomínající Schillerův pobyt ve městě od chebského sochaře Karla Wilferta. Okolní park byl pak na základě toho pojmenován Schillerův. Název Komenského sady dostal až po druhé světové válce.
Pobyt německého básníka a dramatika v Chebu připomíná rovněž pamětní deska na bývalém hostinci U zlatého jelena na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad (dnes zde sídlí Železářství u Paška), kde se Friedrich Schiller v roce 1791 ubytoval.
Bc. Tomáš Ivanič, redaktor Chebských radničních listů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz