S výměnou oken bude město pokračovat i nadále. Příští rok budou práce pokračovat opět ve dvoře Nového Konventu, a to na fasádách severního a západního mezirizalitu, kde je plánována výměna 32 oken. Každé okno je ručně vyráběno a musí splňovat nejpřísnější památková kritéria, jelikož je Loucký klášter národní kulturní památkou.
Všechny repliky oken včetně materiálu a barevnosti vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti. Město investovalo do této fáze výměny oken téměř 2,6 milionu korun. Stejně jako v minulých letech získalo dotaci z Ministerstva kultury v rámci Programu záchrany architektonického dědictví, letos ve výši 800 000 korun.
V současné době je podána žádost o dotace na realizaci již desáté etapy na rok 2025, kdy je naplánována výměna dalších 32 oken, repase dveří a vrat. Projekt je již připraven a má stavební povolení. Plánují se i další průzkumy, které upřesní budoucí stavební práce.
Aktuálně probíhá také příprava projektové dokumentace na doplnění 25 zdobných mříží do oken v přízemí dvora. Po dokončení této dokumentace bude žádáno o stanovisko památkové péče a následně začne soutěž. Instalace mříží je plánována na rok 2025. „Mříže jsou bohužel nezbytné kvůli zvýšenému počtu neoprávněných vstupů do objektu. I přes zvýšený počet náhodných prohlídek Městské policie celého areálu dochází neustále ke vstupu do objektu zejména lidmi bez domova a pouličními umělci se spreji v rukou“ vysvětluje zástupce Správy nemovitostí města Znojma.
Město Znojmo pracuje na výměně oken v Louckém klášteře již od roku 2016. Poslední etapa výměny oken na objektu Nového Konventu by měla proběhnout v roce 2026. Na podzim tohoto roku se tedy po deseti letech konečně dočkáme nového pohledu na perlu jižní Moravy ze všech světových stran.
Areál Louckého kláštera, který byl v roce 2017 prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Město Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu.
Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Investice putovaly například do tzv. staré školy, která se proměnila na Centrum Louka, do oprav fasády bývalé konírny či nyní do komplexní rekonstrukce bývalé jízdárny. Od roku 2016 se po etapách pracuje na výměně oken. Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV