"Cílem bylo prezentovat objevy, učiněné v souvislosti s plánovanou stavební úpravou spodního podlaží jižního a východního křídla zámku. Cenné výsledky archeologického výzkumu a stavebně historického průzkumu oslovily jak archeology, tak i specialisty na středověké a novověké stavební konstrukce. Tito odborníci si v průběhu zmíněného mezioborového setkání mohli prohlédnout například pozůstatky zděných konstrukcí gotického městského hradu – předchůdce pozdějšího renesančního, barokně upraveného zámku, středověkou studnu, renesanční arkády, renesanční kuchyni s relikty barokního topeniště, barokní kanalizační infrastrukturu a další zajímavosti,“ vrací se místostarostka Bílovce Tereza Grabcová Hozová k setkání odborníků, kteří si kromě jiného mohli prohlédnout také expozici Skrytý středověk v už revitalizovaných suterénních prostorách severního křídla zámku.
Důležitou náplní setkání se stala přínosná mezioborová diskuse, která probíhala jak přímo nad odkrytými relikty zdiv a nálezovými situacemi, tak v prostorách městského úřadu. Zjištěné poznatky a závěry odborné archeologické komise budou využity pro potřeby projektové dokumentace související s připravovanou rekonstrukcí přízemí východního a jižního křídla zámku a stanou se součástí výstavy NAKI Zámky v krajině i doprovodné publikace plánované na rok 2025. Kromě toho budou výsledky záchranného archeologického výzkumu a stavebně historického průzkumu podkladem pro tvorbu 3D modelů pozdně gotického městského hradu a renesančního zámku.
Odborné archeologické komise se zúčastnili:
PhDr. Dalibor Prix, CSc. (Ústav dějin umění Akademie věd ČR), PhDr. Vladislav Razím (Národní památkový ústav, ÚOP středních Čech), Mgr. Miroslava Cejpová, Ph.D. (Východočeské muzeum v Pardubicích), Mgr. Miroslav Dejmal, Ph.D. (Archaia Brno, o.p.s.), Mgr. Zbyněk Moravec (Ostravské muzeum), Mgr. Václav Kolařík (NPÚ, ÚOP v Brně), PhDr. Pavel Šlézar, Ph.D. (NPÚ, ÚOP v Olomouci), Mgr. Hana Dehnerová (NPÚ, ÚOP v Olomouci), Mgr. Pavel Kašpar (NPÚ, ÚOP v Olomouci), Mgr. Tomáš Zlámal (NPÚ, ÚOP v Olomouci), Mgr. Jan Štětina (NPÚ, ÚOP v Kroměříži), Radim Vrla (NPÚ, ÚOP v Kroměříži). Za pořádající Národní památkový ústav, ÚOP v Ostravě – Mgr. Michal Zezula, Ph.D. (ředitel), Mgr. Jindřich Hlas (vedoucí archeologického pracoviště), Mgr. Jana Koudelová, Ph.D. (vedoucí oddělení průzkumů) a Mgr. Romana Rosová, Ph.D. (hlavní řešitelka a garant vědeckého úkolu NAKI III „Zámky v krajině“).
Samotný výzkum byl prezentován vedoucím záchranného archeologického výzkumu Mgr. Františkem Kolářem, dále Mgr. Petrou Kaniovou a Mgr. Janou Brhelovou (Archaia Brno, o.p.s.).
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV